Η ώθηση των οπαδών του Θρύλου, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο στο ματς με τον Απόλλων, ήταν τρομερή...

Δύσκολη νίκη με 1-0 επί του Απόλλων Σμύρνης, για την 8η αγωνιστική της Super League, πήρε τη Δευτέρα (29/10) ο Ολυμπιακός, χάρη στο γκολ του Δημήτρη Μάνου στο 90’.

Για ακόμα μία φορά, λοιπόν, ο κόσμος των «ερυθρολεύκων» που έδωσε το «παρών» στο Καραϊσκάκη, είχε υποδειγματική συμπεριφορά. Μπορεί να έβλεπε ότι οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς δεν έφταναν στο γκολ, ωστόσο μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο στήριζαν, με τον δικό τους μοναδικό τρόπο.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας

Συγκεκριμένα, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, ο λαός του Θρύλου ανέβασε, με τη σειρά του, ρυθμούς, γνωρίζοντας ότι μπορεί να βοηθήσει την ομάδα όπως μόνο αυτός γνωρίζει, να φτάσει στη επίτευξη του πολυπόθητου γκολ.

Μάλιστα, στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, από το 80’ και μετά, για την ακρίβεια, οι οπαδοί του μεγαλύτερου ελληνικού συλλόγου σήκωσαν ανά διαστήματα τον Ναό στον… αέρα, κάνοντας ό,τι περνάει από το χέρι τους για να βοηθήσουν τον Ολυμπιακό.

Και τα κατάφεραν, μιας και ο Μάνος… λύτρωσε τους Πειραιώτες, χαρίζοντάς τη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Μπορεί να πει κανείς, όμως, ότι το… μισό γκολ το έβαλε ο κόσμος, λόγω της τεράστιας στήριξης και ώθησης που έδωσε στους ποδοσφαιριστές της ομάδας!