Ο Θρύλος επικράτησε με 3-0 σετ του Πανναξιακού, κατακτώντας την πρώτη θέση...

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του τουρνουά της Νάξου, το οποίο διοργάνωσε ο Πανναξιακός.

Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Θρύλου, λοιπόν, επικράτησε στον τελικό με 3-0 σετ του Πανναξιακού και κατέκτησε την πρώτη θέση του φιλικού τουρνουά, αποδεινύοντας ότι βρίσκεται σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση. Θυμίζουμε, μία ημέρα πριν, την Παρασκευή (5/10), προτού προκριθούν στον τελικό, τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς είχαν επικρατήσει εύκολα με 3-0 σετ του ΠΑΟΚ.

Τα highlights από τον θρίαμβο του Θρύλου στο Μετς! (vid)

Με την έναρξη της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά. Συγκεκριμένα, οι «ερυθρόλευκες» παίζοντας καλή άμυνα, πίεσαν τον αντίπαλό τους και προηγήθηκαν με 5-0. Ο Πανναξιακός αντέδρασε και ισοφάρισε σε 13-13, με την ομάδα του Πειραιά, όμως, να ανεβάζει στροφές και με ένα σερί 9-1, να κάνει το 22-14. Το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε με την Μέιφιλντ να καρφώνει για το 25-20, κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα της Νάξου προηγήθηκε με 3-0, με τις τυπικά φιλοξενούμενες να διατηρούν το προβάδισμα μέχρι το 10-6. Ωστόσο, οι νταμπλούχες γύρισαν το σετ, προηγήθηκαν με 13-12, έχοντας σε καλή μέρα τη Χίπε στο σερβίς, αναγκάζοντας τις αντιπάλους σε λάθος. Στη συνέχεια, ο Θρύλος άνοιξε την… ψαλίδα, κάνοντας το 18-12, με τη Γιώτα να γράφει το 25-17, χαρίζοντας το δεύτερο σετ στην ομάδα της.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, οι «ερυθρόλευκες» συνέχιζαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και προηγήθηκαν με το… καλημέρα με 5-0. Ο Πανναξιακός ισοφάρισε σε 6-6, αλλά τα κορίτσια του Κοβάτσεβιτς έδειξαν και πάλι την ανωτερότητά τους. Για την ακρίβεια, έφτασαν γρήγορα στο +6 (16-10), με το σετ να ολοκληρώνεται με 25-21 και τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 3-0.

Πρώτη σκόρερ αναδείχθηκε η Σάσκια Χίπε με 21, έξι εκ των οποίων προήλθαν από άσσο. Τη Γερμανίδα διαγώνιο ακολούθησαν οι Λάουρα Έμοντς με 14 πόντους (9/21 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 1 άσσος) και η Κατερίνα Ζακχαίου με 12 (7/14 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 3 άσσοι).

Τα σετ: 3-0 σε 1:15, 25-20 (23′), 25-17 (24′), 25-21 (28′)

1ο σετ: 8-3, 16-14, 21-14, 25-20

2ο σετ: 6-8, 16-12, 21-14, 25-17

3ο σετ: 8-6, 16-10, 21-18, 25-21

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 3 (2/4 επ., 1 άσσος). Μέιφιλντ 9 (8/18 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ., 40% αρ.), Χριστοδούλου 3 (1/3 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Χίππε 21 (15/29 επ., 6 άσσοι), Ζακχαίου 12 (7/14 επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Έμοντς 14 (9/21 επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 33% υπ., 21% αρ.), Κοκκινάκη -λ (40% υπ., 7% αρ) / Λαμπρούση 1 (1/1 επ.), Βλαχάκη, Κωνσταντινίδου Λ.

Πανναξιακός (Κωστακόπουλος): Ράιντ 8 (4/20 επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 39% υπ., 22% αρ.), Βεργίδου 1 (1 άσσος), Χατζηευστρατιάδου 13 (5/11 επ., 4 μπλοκ, 4 άσσοι), Λιάγκη 9 (6/24 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Τσομπανίδου 8 (4/6 επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Φραντσίλε 4 (4/22 επ., 44% υπ., 33% αρ.), Κακουράτου -λ (32% υπ., 27% αρ.) / Αναγνώστου, Λάβδα, Βόμβα