Ο Αλέξανδρος Παπανικολάου σχολιάζει στο thrylos24.gr ακόμα μια μεγάλη πρόκριση του Ολυμπιακού που τον αλλάζει status στο ευρωπαϊκό ποδοσφαιρικό χάρτη.

Έχουμε φτάσει στο 88ο λεπτό στο Philips Stadion. Σέντρα Φορτούνη, κεφαλιά Ελ Αραμπί, το ριμπάουντ ο Χασαν και γκολλλ. Ένα γκολ που πανιγυρίστηκε με τέτοιο τρόπο από τους φιλάθλους του Ολυμπιακού, που οι φωνές τους έφτασαν μέχρι την Ολλανδία.

Αυτό το τέρμα από τον Αιγύπτιο φορ έδωσε ακόμα μια μεγάλη ευρωπαϊκή πρόκριση. Αυτές οι προκρίσεις δείχνουν ότι η ομάδα έχει ανέβει επίπεδο. Ομάδες όπως η Άρσεναλ πέρσι και η Αϊντχοβεν φέτος δεν τρομάζουν τους Πειραιώτες.

Ολυμπιακός: Οι διαιτητές του αγώνα με την Παρτιζάν

Δεν τρομάζουν ακόμα και όταν οι αγώνες στραβώνουν. Την προηγούμενη φορά ήταν ο Ομπαμεγιανγκ στην Αγγλία που ισοφάρισε στο 113′ και χτες το βράδυ οι Ολλανδοί πήραν σκορ πρόκρισης από το ημίχρονο.

Η ομάδα στα χέρια του Πέδρο Μαρτίνς πλέον βγάζει σιγουριά και πίστη για το αποτέλεσμα, παρά την όποια ατυχία. Οι ερυθρόλευκοι είχαν δύο δοκάρια χτες και πραγματικά θα ήταν κρίμα να αποκλειστούν. Οι παίκτες παλεύουν για την φανέλα κυριολεκτικά μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Ο Ολυμπιακός έχει μείνει μόνος στην Ευρώπη και προσφέρει βαθμούς στην Ελλάδα για όλους. Μάλιστα τα τελευταία δύο χρόνια έχει σερί προκρίσεις στους 16 του Europa League.

Στις 14:00 είναι η κλήρωση και υπάρχουν και “βατή” αντίπαλοι. Προσωπικά θέλω Γιουνγκ Μποϊς ή Μόλντε, αλλά η διαίσθηση μου λέει Ρέιντζερς.

Οι πρωταθλητές Ελλάδος μπορούν να κάνουν το βήμα παραπάνω, έχουν τις δυνατότητες, απλά η άμυνα χρειάζεται βελτίωση και ειδικά στις στημένες φάσεις, ώστε να μην δέχεται φθηνά γκολ. Τα δύο από τα 4 γκολ που δέχτηκε ο Ολυμπιακός από την Αϊντχοβεν προήλθαν από κόρνερ.

Καλή κλήρωση να έχουμε και αφήστε τους υπόλοιπους που αλλάζουν ομάδες κάθε βδομάδα και τους άλλους που πανιγυρίζουν ανούσιες νίκες μια φορά τα τέσσερα χρόνια.