Την πρώτη νίκη που συνοδεύτηκε και με εκατοστάρα (48-100) κατάφερε να πάρει ο Ολυμπιακός επικρατώντας του ΠΑΣ στα Γιάννενα.

Την πρώτη νίκη για το πρωτάθλημα της Α1 κατάφερε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού. Οι αήττητες νταμπλούχες επικράτησαν με εμφατικό τρόπο απέναντι του ΠΑΣ Γιάννενα με σκορ 100-48!

Η ομάδα από τα Γιάννενα μπόρεσε να αντισταθεί στις «ερυθρόλευκες» μόλις ένα δεκάλεπτο, με το σκορ να κλείνει στο 13-19. Από εκεί και πέρα οι παίκτριες του Ολυμπιακού δεν «έβγαλαν» το πόδι από το γκάζι με την διαφορά του σκορ να αυξάνεται καθώς τα λεπτά περνούσαν. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 23-51!

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Από εκεί και πέρα γυρνώντας από τα αποδυτήρια ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει την διαφορά και στους 30 πόντους με το σκορ να κλείνει στην τρίτη περίοδο με 40-73. Η απόσταση από τον ΠΑΣ έφτασε και τους 50!Πόντους κάποια στιγμή στο παιχνίδι (42-92). Ο Ολυμπιακός κατάφερε να φτάσει σε ακόμη μία εκατοστάρα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ 48-100.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 23-51, 40-73, 48-100.

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Ντόκου, Μοντγκόμερι 18 (2), Τραγουστή, Κατσαμούρη 4, Μπουκουβάλα, Ξανθοπούλου 2, Τζήμου 2, Μογκντάντ 9 (1), Ντάλα, Τόμπκινς 13 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 11 (2/5 τρ., 4 ας.), Σταμάτη 12 (4/5 διπ., 2 κλ.), Αυτζή 2, Παυλοπούλου 10 (2/3 τρ., 2 ας.), Νικολοπούλου,7 (6 ας.), Γκρέιβς 13 (4/10 διπ.,  4 ριμπ.), Γέμελος 11 (2/2 διπ., 2/4 τρ., 5 ριμπ., 4 ας.), Γιουρτσένκοβα 14 (6/6 διπ., 3 ριμπ.), Λούκα, Κοσμά 3, Σταμολάμπρου 11 (3/7 τρ.).