Με δράστες τους Ελ Αραμπί (χατ-τρικ) και Βαλμπουενά, ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε τον -μέχρι σήμερα- αήττητο εντός έδρας ΠΑΣ Λαμίας με 0-4. Εξαιρετική παρουσία του κόσμου μας, έδωσε το μήνυμα για κατάκτηση του πρωταθλήματος. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα....

Οι Πειραιώτες ατενίζουν την κορυφή, με την τεσσάρα απέναντι στη Λαμία, την οποία κέρδισε χάρη στους σκόρερ Ελ Αραμπί και Βαλμπουενά. Ο Μαροκινός «δολοφόνος» σκόραρε χατ τρικ, και ο Βαλμπουενά να σκοράρει από εκτέλεση πέναλτι. Το Thrylos24.gr βρέθηκε στη Λαμία με τον Γιώργο Κουρσόπουλο.

Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα…

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Στη Λαμία δοκιμαζόταν ο Ολυμπιακός, απέναντι στους γηπεδούχους, οι οποίοι ήταν αήττητοι στην έδρα τους, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League 1. Μετά το επιτυχές πέρασμα από την Καλαμάτα, στόχος των παικτών του Μαρτίνς ήταν η νίκη και το «τρίποντο», το οποίο θα έδινε αέρα κορυφής στην ομάδα μας. Βροντερή παρουσία έδωσε και ο ΛΑΟΣ του Ολυμπιακού, ο οποίος στη βροχερή Λαμία έδωσε τη δική της νότα με μια εκπληκτική ατμόσφαιρα επί 90 λεπτά.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο Άκης Μάντζιος επέλεξε το 3-5-2 ως σχηματισμό και τον Θεοδωρόπουλο στα δοκάρια, οι Αντέντζο και Πλιάτσικας με τον Βύντρα έκατσαν στην άμυνα, ενώ μπροστά τους βρέθηκαν οι Βάντερσον, Βασιλογιάννης, Τιρόνε, Δημούτσος και Μπαχανάκ, ενώ οι Καραμάνος και Ρόμαντις βρέθηκαν στην επίθεση των γηπεδουχων. Στον πάγκο έμειναν οι Κάχριμαν, Ασίγκμπα, Σάλιακας, Τζανετόπουλος, Βλαχομήτρος, Καραγιάννης, Μπουλούλης.

Για τον Πέδρο Μαρτίνς επιλέχθηκε ο Σα, με τους Σεμέδο και Μπα να είναι το δίδυμο στόπερ, ενώ οι Τσιμίκας και Γκασπάρ ήταν τα άκρα της άμυνας, με τον Ομάρ να ταλαιπωρείται από ίωση. Μπροστά τους οι Μπουχαλάκης και Καμαρά, ενώ ο Μπενζιά βρέθηκε μπροστά τους. Οι Βαλμπουενά και Μασούρας βρέθηκαν στις πτέρυγες, με τον Ελ Αραμπί να βρίσκεται ως αιχμή του δόρατος στην κορυφή της επίθεσης. Στον πάγκο έμειναν οι Αλέν, Γκερέρο, Ομάρ, Λοβέρα, Κούτρης, Μεριά και Λάζαρος.

Γκολάρα του… γνωστού δράστη!

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες δεν είχαν κάποια τεράστια ευκαιρία, με τον Ολυμπιακό να έχει την πρωτοβουλία και την κατοχή, αλλά στο πρώτο 15λεπτο να μην υπάρχει κάτι αξιόλογο. Στο 15ο λεπτό, ο Γκασπάρ δοκίμασε ένα σουτ, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, μπλοκάροντας ο Θεοδωρόπουλος. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ελ Αραμπί γυρνώντας ωραία το σώμα του, έκανε το δυνατό σουτ, διώχνοντας δύσκολα σε κόρνερ ο κίπερ της Λαμίας. Στο 21ο λεπτό όμως, ο Θρύλος έφτασε πολύ κοντά στο 0-1, όταν ο αρχηγός Μπουχαλάκης έπαιξε το ένα-δύο με τον Ματιέ Βαλμπουενά, δοκιμάζοντας το σουτ εντός περιοχής και την μπάλα να περνά πολύ κοντά από το αριστερό δοκάρι.

Η πρώτη απειλή από πλευράς Λαμίας, έγινε στο μισάωρο της αναμέτρησης, όταν ο Δημούτσος δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, λίγο μέσα από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να περνά άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Θρύλος είχε δοκάρι, χάρη σε κεφαλιά του Μπα, έπειτα από κόρνερ του Βαλμπουενά.

Στα επόμενα λεπτά όμως, το γκολ ψηνόταν, ώσπου στο 40’ έγινε πράξη. Ο γνωστός «δολοφόνος» Γιουσέφ Ελ Αραμπί, μετά από μαγική σέντρα του Βαλμπουενά, πήρε μια σεντερφορίσια κεφαλιά, κάνοντας το 0-1 στην αναμέτρηση.

Το σκορ αυτό έμεινε έως το τέλος του πρώτου μέρους, με το γκολ του Ελ Αραμπί να χωρίζει τις δύο ομάδες.

Καθάρισε με τον μόνιμο εκτελεστή του…

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες και με έναν δυναμικό Ολυμπιακό. Μόλις στο 48’ ο Βαλμπουενά απείλησε τη Λαμία, ύστερα από σουτ το οποίο μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος. Όμως, το 0-2 δεν άργησε να γίνει, αφού ύστερα από λάθος του Βάντερσον και ολιγωρία της άμυνας της Λαμίας, ο Ελ Αραμπί διπλασίασε τα τέρματά του και εκείνα της ομάδας του.

Στα επόμενα λεπτά, ο Ολυμπιακός κυριαρχούσε στο χορτάρι. Ο Ολυμπιακός όμως δυστυχώς είχε έναν πονοκέφαλο, στο 64ο λεπτό, με τον Γιασίν Μπενζιά να αποχωρεί τραυματίας, και τον Λοβέρα να περνά στη θέση του, για μια αναγκαστική αλλαγή από τον Πέδρο Μαρτίνς.

Η Λαμία έδειχνε ανήμπορη να διεκδικήσει κάτι απέναντι στον ολοκληρωτικό και ισοπεδωτικό Ολυμπιακό, ώσπου στο 69’ της αναμέτρησης ήρθε και το 0-3. Κέρδισε καθαρό πέναλτι η ομάδα μας, πάνω στον Τσιμίκα, με τον Πλιάτσικα να δέχεται τη δεύτερη κίτρινη και να αποβάλλεται, και τον Βαλμπουενά να τριπλασιάζει τα τέρματα του Θρύλου στη Λαμία.

Στη συνέχεια, ο Σάλιακας πέρασε αντί του Βασιλόγιαννη, ενώ και ο Γκερέρο πέρασε στη θέση του Βαλμπουενά. Ήταν θέμα χρόνου, βάσει απόδοσης του Θρύλου να γίνει και το 0-4, όταν αυτό έγινε στο 82′ με δράστη ΞΑΝΑ τον Ελ Αραμπί, ο οποίος έκανε χατ τρικ και έγινε σύνθημα στους οπαδούς του Ολυμπιακού.  Έπειτα από σέντρα εξ αριστερών, ο Μασούρας δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Ελ Αραμπί πήρε την μπάλα με το αριστερό και εκτέλεσε εντός περιοχής και φθάνει στο χατ-τρικ, νικώντας για τρίτη φορά ο ίδιος τον Θεοδωρόπουλο.

Στο 85’ ο Μαρτίνς έριξε στη μάχη και τον Λάζαρο, αντί του σκόρερ Ελ Αραμπί, ενώ ο Βλαχομήτρος δύο λεπτά αργότερα πέρασε στη θέση του Μπαχανάκ. Μάλιστα, ο κόουτς της Λαμίας, Άκης Μάντζιος έδωσε το χέρι στον Γιουσέφ Ελ Αραμπί, κατά την έξοδό του απ’ τον αγώνα. Δείγμα σεβασμού από τον Έλληνα τεχνικό.

Στα τελευταία λεπτά, η Λαμία απείλησε την εστία του Σα, έχοντας ένα δοκάρι με τον Ρόμανιτς. Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 3′, με τον Ολυμπιακό να μη δυσκολεύεται και να φτάσει σε ακόμη ένα τρίποντο.