Ο Ολυμπιακός διέλυσε με 5-0 την Μποτοσάνι, με τα γκολ των Γκερέρο, Φορτούνη, Καμαρά, Βέργου, Βρουσάι και είναι το ένα πιο όμορφο από το άλλο!

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στο δεύτερο και τελευταίο φιλικό του επί αυστριακού εδάφους. Οι Ερυθρόλευκοι πέτυχαν πέντε γκολ στη ρουμανική Μποτοσάνι, με πέντε διαφορετικούς σκόρερ και έδειξαν ότι η δουλειά που κάνει ο Πέδρο Μαρτίνς και οι συνεργάτες του είναι προς τη σωστή κατεύθυνση. Με αρκετούς Ερυθρόλευκους να δείχνουν ότι έχουν μπει δυναμικά στη νέα σεζόν.

Ο Λάζαρος τους χόρεψε, ο Γκερέρο το «κάρφωσε»

Δεν το χωνεύει ο Τζέκο με τίποτα: «Αν είσαι τυχερός…»

Ο Ολυμπιακός είχε πολύ καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Μποτοσάνι και στο 41ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ, μετά από εκπληκτική ενέργεια του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου. Ο Ελληνας εξτρέμ πήρε την μπάλα από τον Νικολάου στα αριστερά, πέρασε με προσποίηση τον προσωπικό του αντίπαλο, έπαιξε το 1-2 με τον Μάριν και παρότι βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, έδωσε έτοιμο γκολ στον Γκερέρο, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, σε άδειο τέρμα. Πετυχαίνοντας παράλληλα το τρίτο του γκολ στη δεύτερη συμμετοχή του με τους Ερυθρόλευκους.

Καταιγίδα στο Β’ ημίχρονο, γκολάρες Φορτούνης, Καμαρά, Βέργος, Βρουσάι!

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες συνέχισαν με την ίδια ενέργεια και σημείωσαν άλλα δύο τέρματα. «Δράστες» αυτή τη φορά οι Κώστας Φορτούνης και Μαντί Καμαρά!

Πιο αναλυτικά, στο 50ο λεπτό του αγώνα, ο Έλληνας μέσος συνέκλινε ωραία από τα αριστερά, σούταρε χαμηλά με το δεξί πόδι εκτός περιοχής και νίκησε τον τερματοφύλακα των Ρουμάνων για το 2-0 των Ερυθρόλευκων. Αυτό ήταν το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Τρικαλινού άσου στα φιλικά προετοιμασίας που έχουν δώσει οι Πειραιώτες επί αυστριακού εδάφους.

Λίγα λεπτά αργότερα (58′), ο Βρουσάι τροφοδότησε τον Καμαρά ο οποίος σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή, νίκησε κι αυτός με τη σειρά του τον Ρουμάνο κίπερ κι «έγραψε» το 3-0 του Ολυμπιακού.