Οι ερυθρόλευκοι έκαναν το «χρέος» τους στη Βοιωτία, κερδίζοντας τον Λεβαδειακό με 2-0. Σκόρερ οι Φορτούνης (7') και Γκερέρο (50'), με τον Θρύλο να παίρνει μια σημαντική νίκη και το «τρίποντο» που χρειαζόταν για να παραμείνει ζωντανός στη διεκδίκηση του φετινού τίτλου. Διαιτητικά παράπονα από πλευράς Πειραιωτών, για δύο φάσεις από τον Σιδηρόπουλο. Ρεσιτάλ από τον ΛΑΟ του Θρύλου! Γράφει ο Μιχάλης Μαχαίρας...

Δε δυσκόλεψε την ομάδα μας, το σύνολο του Σανίνο, αφού ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο των Βοιωτών ο Ολυμπιακός (Φορτούνης 7′, Γκερέρο 50′). Συνεχίζει τη «μάχη» για την κατάκτηση του φετινού τίτλου η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς.

Ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα…

Ολυμπιακός: Οι διαιτητές του αγώνα με την Παρτιζάν

Οι ερυθρόλευκοι αντιμετώπιζαν σε εκτός έδρας αναμέτρηση τον Λεβαδειακό, για την 16η αγωνιστική της Super League, με τον Ολυμπιακό να είχε στόχο μονάχα τη νίκη. Ο κόσμος του Θρύλου είχε πάρει από νωρίς θέση στην κερκίδα, στο γήπεδο της Λιβαδειάς.

Ο λαός του Θρύλου, έδινε τη δική του νότα στην αναμέτρηση, κλέβοντας την παράσταση, χωρίς κανένα απρόοπτο, με φωνή και πάθος να ενισχυθεί η προσπάθεια των παικτών μας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την αναμέτρηση με τους Μπάγιτς, Παντελιάδη, Ζησόπουλο, Ανγκουά, Λιάγκα, Καραχάλιο, Όμο, Στανόγιεβιτς, Γιακουμάκη, Νανγκίς και Ιωαννίδη, ενώ ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε για τη βασική ενδεκάδα τους εξής. Ζοσέ Σα στα δοκάρια, Σισέ-Βούκοβιτς το δίδυμο στόπερ, με ακραίους τους Κούτρη και Ομάρ. Μπροστά τους οι Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης και ως δεκάρι επιλέχθηκε ο Κώστας Φορτούνης. Στις πτέρυγες ξεκίνησε ο φρέσκος Χριστοδουλόπουλος και ο Ντανιέλ Ποντένσε, με αιχμή του δόρατος ο Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο.

Κυρίαρχος, σκόρερ και «διαμαρτυρόμενος» για δύο πέναλτι ο Ολυμπιακός…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το πόδι «πατημένο στο γκάζι», τον αγώνα. Στα πρώτα πέντε λεπτά είχε απειλήσει αρκετά την εστία του Μπάγιτς, θα μπορούσε να είχε πετύχει κάποιο γκολ (κάτι που συνέβη, αλλά δε μέτρησε, διότι ο Σιδηρόπουλος έδωσε επιθετικό φάουλ). Δεν άργησε όμως να σκοράρει η ομάδα του Μαρτίνς, αφού μόλις στο 7ο λεπτό πέτυχε το 0-1 με τον αρχηγό του τον Κώστα Φορτούνη, ύστερα από δημιουργία του Γκερέρο. Έπειτα, οι ερυθρόλευκοι, ναι μεν δεν έχασαν την κατοχή της μπάλας, όμως δεν απειλούσαν και ιδιαίτερα, παίζοντας κάπως «φλύαρα».

Ο Φορτούνης το πρώτο γκολ για το 2019

Στο 23ο λεπτό, απείλησε ξανά η ομάδα του Μαρτίνς, χάρη σε μια κεφαλιά από κόρνερ, του Παπέ Σισέ. Στο 29’ ήταν σειρά των γηπεδούχων να πατήσουν ερυθρόλευκη περιοχή, με την πρώτη ευκαιρία στην αναμέτρηση, όταν ο Στανόγιεβιτς δοκίμασε σουτ, το οποίο και απέκρουσε ο Ζοσέ Σα. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν άλλες δύο τελικές, χωρίς να ανησυχήσουν ιδιαίτερα την ομάδα του Πειραιά. Στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης στη Λιβαδειά, ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι, όταν ο Στανόγιεβιτς βρήκε την μπάλα με το χέρι, πάνω στο κοντρόλ, κάτι που δε θεωρήθηκε παράβαση από τον Σιδηρόπουλο. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε, με την πλευρά των ερυθρόλευκων να έχει σοβαρά παράπονα από τη διαιτησία του Έλληνα διαιτητή Σιδηρόπουλου.

Από τα αποδυτήρια και το… δεύτερο γκολ, «καθαρίζοντάς το»!

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πειραιώτες ξεκίνησαν ξανά με ορμή, ώστε να τελειώσουν την αναμέτρηση, με 2 ευκαιρίες με Ποντένσε και Μπουχαλάκη. Όμως, η τρίτη ήταν η φαρμακερή, με τον Γκερέρο να σκοράρει το 4ο προσωπικό του γκολ στο πρωτάθλημα, αφού έκανε το 0-2 στο 50′, χάρη σε σέντρα του Ανδρέα Μπουχαλάκη και κεφαλιά του Αργεντινού, η οποία βρήκε στόχο.

Το «κόλλησε» και ο Γκερέρο! (vid)

Στο 61′, χάρη σε μια ολιγωρία του Ολυμπιακού, ο Ιωαννίδης πλάσαρε άουτ από την εστία των Πειραιωτών. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Σαβαντογκό πέρασε στον αγώνα, αντί  του Νανγκίς, πραγματοποιώντας την πρώτη αλλαγή των γηπεδούχων. Στο 68ο λεπτό, ήταν σειρά του Ολυμπιακού για την πρώτη αλλαγή, όταν αποχώρησε ο Χριστοδουλόπουλος και πέρασε ο Μασούρας. Ο Ανγκουά στην πρώτη του παρουσία αποχώρησε από την αναμέτρηση, για να μπει ο Ντιόγκο στο 73′. Και στο ίδιο λεπτό, ο Μαρκόφσκι πέρασε στη θέση του Ιωαννίδη. Στο 80′ της αναμέτρησης, ήταν σειρά να πραγματοποιηθεί η δεύτερη αλλαγή από πλευράς Πέδρο Μαρτίνς, με τον Κώστα Φορτούνη να δίνει τη θέση του στον Μπίμπαρς Νάτχο. Και στο αμέσως επόμενο λεπτό, η ομάδα του Σανίνο έχασε τρομερή ευκαιρία, όταν μετά από σέντρα του Σαβαντογκό, ο Μαρκόφσκι έχασε μοναδική φάση με κεφαλιά, η οποία κατέληξε λίγα εκατοστά άουτ, από την εστία του Σα. Οι ερυθρόλευκοι δεν έκαναν κάποια σημαντική ευκαιρία ύστερα, ο Χασάν πέρασε στην αναμέτρηση στη θέση του σκόρερ Γκερέρο στο 90+1. Ο Θρύλος πέτυχε αυτό που ήθελε, ένα θετικό αποτέλεσμα, συνεχίζοντας τη «μάχη» για τη διεκδίκηση κατάκτησης του φετινού πρωταθλήματος, περιμένοντας φυσικά και κάποια «γκέλα» του ΠΑΟΚ, ώστε να μειωθεί η διαφορά από την κορυφή.

Διαιτητής: Αναστάσιος Σιδηρόπουλος

Βοηθοί: Πολυχρόνης Κωσταράς, Λάζαρος Δημητριάδης

4ος Διαιτητής: Γεώργιος Τάσσης

Λεβαδειακός (Σανίνο): Μπάγιτς, Παντελιάδης, Ζησόπουλος, Ανγκουά, Λιάγκας, Καραχάλιος, Όμο, Στανόγιεβιτς, Γιακουμάκης, Νανγκίς, Ιωαννίδης.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Κούτρης, Ομάρ, Βούκοβιτς, Σισέ, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλος, Γκερέρο.