Χάθηκε ευκαιρία στην Ουγγαρία, όμως τίποτα δεν έχει τελειώσει. Στο Ρέντη, με τη στήριξη χιλιάδων οπαδών του, θα προκριθεί ο Ολυμπιακός, ο οποίος σήμερα γνώρισε την ήττα από την Κόμλο με 34-29.

Ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία κόντρα στην Κόμλο. Οι νταμπλούχοι Ελλάδας γνώρισαν την ήττα με 34-29 στην Ουγγαρία στο πρώτο ματς μεταξύ των δύο ομάδων και πλέον η πρόκριση στην επόμενη φάση του EHF Cup θα κριθεί στον επαναληπτικό του Ρέντη.

Οι «ερυθρόλευκοι» χάνοντας αρκετά πέναλτι, αλλά και γκολ στην κόντρα, δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε κανένα σημείο του ματς στο σκορ τους Ούγγρους, ενώ και αμυντικά έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας

Ρεπορτάζ του αγώνα…

Με την έναρξη της αναμέτρησης η Κόμλο προηγήθηκε γρήγορα με 2-0, με τον Ολυμπιακό να αντιδράει και να μειώνει αρχικά σε 3-2, με τον Καραμπουρνιώτη, με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών στην Ουγγαρία, για να ισοφαρίσει σε 4-4 ο Δημήτρης Τζηράς στο 8:50.

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μικρό προβάδισμα μέχρι τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου (8-6), ενώ είχαν σε πολύ καλή βραδιά τον τερματοφύλακα τους, Γκράνιτς, ο οποίος σταμάταγε τις τελικές προσπάθειες των «ερυθρολεύκων». Η διαφορά έφτασε στο συν πέντε για τους Ούγγρους (15-10), τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση των πρώτων τριάντα λεπτών, για να πάνε οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 16-12, χάρη σε γκολ του Ρέινα στην κόντρα (29:20).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός μείωσε με τον Γρηγόρη Σανίκη σε 16-13. Ο Άρσιτς σταμάτησε επίθεση της Κόμλο, στον αιφνιδιασμό και ο Ρέινα στην αμέσως επόμενη φάση μείωσε πάλι στα τρία γκολ (17-14 στο 32:33). Το ίδιο ακριβώς σκηνικό επαναλήφθηκε δυο λεπτά αργότερα. Ο Άρσιτς βγάζει τετ α τε και ο Σανίκης στην κόντρα διαμορφώνει το 18-15.

Με σκόρερ τους Ρέινα και Αραποκόπουλο, ο Ολυμπιακός, μετά από ώρα, μείωσε στα δυο γκολ (23-21, στο 42:46). Η Κόμλο απάντησε με ένα δικό της σερί 2-0 κάνοντας το 26-22. Οι δυο ομάδες μπήκαν στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης με το σκορ στο 28-25. Η διαφορά υπέρ της Κόμλο έμεινε μέχρι το τέλος (34-29) και η πρόκριση θα κριθεί στην δεύτερη αναμέτρηση των δυο ομάδων την επόμενη Κυριακή (14/10, 17:00), στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη».

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Φελίπε Ρέινα με 8 τέρματα και τον ακολούθησε ο Δημήτρης Τζηράς με επτά.

Κόμλο- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/Όμιλος Ξυνή 34-29

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 8-6, 10-7, 13-10, 16-12 (ημχ.), 18-15, 20-17, 25-22, 28-24, 31-26, 35-29

Κόμλο: Γκράνιτς, Κάτζιρζ, Μανιολοβιτι, Παλ, Μάρσεκ, Κόβατς, Μάρκοβιτς 14, Μπάλαζ 2, Σελίμες, Σουνάικο 4, Γέρκοβιτς 5, Ζκόκαν 2, Γκέμπχαρντ 1, Γκρούνφελντερ 3, Ομπράντοβιτς 2, Μάτιτς 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κρητικός 1, Τζηράς 7, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 1, Χιμένες Ρέινα 8, Ασβεστάς, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 1, Σανίκης 3, Μπούμπαλο 2, Λιάπης 2, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 2, Δεληχρήστος, Τσίλης 1.

Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 7/8-4/8