Την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διέλυσε με 4-0 η Έβερτον του Μάρκο Σίλβα, η οποία έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο καθ'όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διέλυσε με 4-0 το μεσημέρι της Κυριακής, η Έβερτον του Μάρκο Σίλβα στο Γκούντισον Παρκ, παίζοντας τρομερό ποδόσφαιρο.

Η ομάδα του Σίλβα με αυτή την εμφατική νίκη έκανε ακόμα πιο δύσκολο το έργο της ομάδας του Σόλσκιερ για είσοδο στην τετράδα όπου οδηγεί στους ομίλους του Champions League της επόμενης σεζόν. Πλέον, οι κόκκινοι διάβολοι χρειάζονται μόνο τη νίκη στο ματς της Μεγάλης Τετάρτης με την συμπολίτισσα Μάντσεστερ Σίτι, στο Old Trafford, ώστε να ελπίζουν σε κατάληψη της τετάρτης θέσης.

Η Έβερτον άσκησε μεγάλη πίεση από το ξεκίνημα του αγώνα, με αποτέλεσμα στο 13′ να ανοίξει το σκορ μετά από τρομερό ανάποδο ψαλίδι του Ρισάρλισον στην ασταθής άμυνα της Γιουνάιτεντ, με την φάση όλη να αρχίζει από εκτέλεση πλαγίου. Η ομάδα του Σίλβα δίχως να σταματήσει το ασφυκτικό πρέσινγκ πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 28ο λεπτό με τον Σίγκουρντσον, ο οποίος με σουτ εκτός περιοχής εκτέλεσε τον Ντε Χέα για το 2-0 των ζαχαρωτών.

Στο δεύτερο μέρος, οι περισσότεροι θα περίμεναν πως η ομάδα του Σόλσκιερ θα αντιδρούσε, αλλά κάτι τέτοιο δε συνέβη, αφού η Έβερτον έπαιξε ακόμα πιο δυνατά, κάνοντας το 3-0 στο 56′ με σουτ-κεραυνό του Ντιν, έπειτα από διώξιμο του Ντε Χέα που κατέληξε στον Γάλλο αριστερό μπακ. Τον διασυρμό της Γιουνάιτεντ ολοκλήρωσε οκτώ λεπτά μετά ο Γουόλκοτ, ο οποίος παρέλαβε την εξαιρετική κάθετη πάσα του Σίγκουρντσον, πλασάροντας υποδειγματικά τον Ντε Χέα στην αριστερή γωνία του για το τέταρτο γκολ των ζαχαρωτών.

Με την ομάδα του Μάρκο Σίλβα να ολοκληρώνει τον αγώνα, όντας κυριαρχούσα στον αγωνιστικό χώρο και έχοντας τις ευκαιρίες για να σκοράρει περισσότερα τέρματα, σε αντίθεση με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η οποία απογοήτευσε.