Δείτε γκολ, highlights και τα κορυφαία στιγμιότυπα από τα κορυφαία πρωταθλήματα της Ευρώπης και όχι μόνο.

Η Λίβερπουλ έκοψε βαθμούς από την Άρσεναλ στο ντέρμπι της Πρέμιερ, με τη Σίτυ να μειώνει κι άλλο τη διαφορά από την κορυφή. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δε σκόραρε με την Αλ Νασρ και δημιούργησε μίνι επεισόδιο στο φινάλε του αγώνα.

Η Άρσεναλ έψαχνε την πρώτη νίκη της στο Άνφιλντ μετά το 2012 και μπήκε στο σωστό δρόμο στο 8ο λεπτό με το υπέροχο γκολ του Μαρτινέλι. Στο 28’ ο Βραζιλιάνος έγινε δημιουργός στέλνοντας την μπάλα στο κεφάλι του Ζεσούς, που έκανε το 2-0 για τους κανονιέρηδες, αλλά η συνέχεια ανήκε στη Λίβερπουλ. Λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο μείωσε με τον Σαλάχ. Στο 54’ ο Αιγύπτιος έχασε πέναλτι και την ευκαιρία να ισοφαρίσει, κάτι που τελικά πέτυχε ο Φιρμίνο στο 87’. Στους 6 βαθμούς από τη Μάντσεστερ Σίτι η Άρσεναλ, αλλά και με αγώνα περισσότερο.

Ολυμπιακός: Στην Ελβετία τα «λιοντάρια» με φόντο την κούπα

Η Ατλέτικο συνέχισε την ξέφρενη πορεία της στην Ισπανία περνώντας και από το Βαγέκας, με τον Μολίνα να ανοίγει το σκορ στο 22’. Δύο λεπτά αργότερα ο Ερμόσο σφράγισε την 5η συνεχόμενη νίκη των ροχιμπλάνκος, που πλησίασαν στο -2 τη δεύτερη Ρεάλ. Το μόνο που κατάφερε η Ράγιο ήταν να μειώσει με ένα φοβερό σουτ του Γκαρσία.

Στη Γαλλία η Μονακό πήρε κεφάλι στο σκορ απέναντι στη Ναντ στο Μποζουάρ με τη βολίδα του Ντισασί στο 21’. Νέο κόρνερ στο 30’, ο γκολκίπερ Λαφόν κάνει την… έξοδο του Μεσολογγίου και ο Ματαζό πετυχαίνει το 2-0 για τους Μονεγάσκους. Κι άλλο κόρνερ από αριστερά, αυτή τη φορά είναι ο Μοχάμεντ που μειώνει για τη Ναντ στο 65’ και στο 78’ οι γηπεδούχοι σώζουν το βαθμό της ισοπαλίας με τον Μπλας να σκοράρει εξ επαφής.

Κι ενώ συνέβαιναν όλα αυτά στην Ευρώπη, στη Σαουδική Αραβία ο Κριστιάνο Ρονάλντο πάσχιζε επί 90 λεπτά να βρει δίχτυα. Δεν τα κατάφερε, η Αλ Νασρ κόλλησε στο 0-0 απέναντι στην Αλ Φεϊχά και στο τέλος ο Πορτογάλος σούπερ σταρ εκτόνωσε τα νεύρα του πάνω στους αντιπάλους του.

Πηγή: megatv.com