Μετά από μία πολύ καλή σεζόν στην κανονική διάρκεια, οι Παίδες του Ολυμπιακού ηττήθηκαν από τον ΠΑΟΚ στον τελικό της Super League Κ15.

Μετά από μία πολύ καλή σεζόν στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, οι Παίδες του Ολυμπιακού έφτασαν στο Final Four της Super League Κ15 στη Λαμία και τον τελικό της διοργάνωσης, όπου ηττήθηκαν με 1-0 από τον ΠΑΟΚ. Οι «ερυθρόλευκοι» πιτσιρικάδες παρά το γεγονός ότι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο του τελικού, δεν κατάφεραν να φτάσουν στην κατάκτηση του τίτλου.

Στο 16′ της αναμέτρησης ο Σιώζιος μετά από ωραία ατομική ενέργεια μπήκε στην αντίπαλη περιοχή από τα δεξιά, έκανε το πλασέ και έδιωξε ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν και στο 32′ απείλησαν με το μακρινό σουτ του Καλπάκη το οποίο κατέληξε άουτ, ενώ στο 35′ ο Ολυμπιακός είχε άλλη μία καλή ευκαιρία όταν ο Σεφερλής έκανε το σουτ από τα δεξιά της περιοχής του ΠΑΟΚ και ο Νικολαΐδης έδιωξε σε κόρνερ.

Στο Florida State ο Ροζακέας!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ δευτερόλεπτα μετά την έναρξή του μπόρεσε να σημειώσει το γκολ που έκανε τη διαφορά στον τελικό. Συγκεκριμένα, στο 41′ ο Χαλδέζος έκανε την κίνηση από τ’ αριστερά, γύρισε την μπάλα στην περιοχή των «ερυθρόλευκων» και ο Τοπαλίδης με πλασέ σημείωσε το 0-1. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ισορροπήσει, το κατάφερε στα τελευταία λεπτά του τελικού, χωρίς όμως να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης για να διεκδικήσει τον τίτλο του πρωταθλητή.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Β. Σπέρτος): Ταβουλάρης, Σιώζιος, Τσαλαπατανάκης, Μάρας, Γούσιος, Γορανίτης (49′ Λαζαρίδης), Αγγελόπουλος (57′ Χριστίδης), Παπαγεωργίου, Σεφερλής (70′ Κωστής), Μωυσιάδης (70′ Μαγλογιάννης), Παναγόπουλος.

ΠΑΟΚ (Σ. Κωνσταντινίδης): Νικολαΐδης, Μίσχος, Δημητρακόπουλος (74′ Σνάουτσνερ), Καλπάκης, Φιλιππιάδης, Γκέρσος, Τοπαλίδης, Λαζαρίδης, Σούβλατζης (52′ Μπούκλας), Τσιάλης, Χαλδέζος.