Aν και δυσκολεύτηκε κόντρα στην Κόκο Γκοφ η Μαρία Σάκκαρη, είχε τεράστια ψυχικά αποθέματα και έκλεισε θέση στον τελικό του Indian Wells για δεύτερη φορά στην καριέρα της!

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια (Νο.9) είδε την 20χρονη Αμερικανίδα (Νο.3) να κάνει μεγάλη αντεπίθεση από… το χείλος του γκρεμού, όμως δεν έχασε την ψυχραιμία της και καθάρισε το ματς με 6-4, 6-7(5), 6-2 σε 2 ώρες και 41 λεπτά με μεγάλο τένις στο φινάλε.

Ήταν ένα φανταστικό ματς με συνεχείς εναλλαγές συναισθημάτων και δύο διακοπές λόγω βροχής. Η δεύτερη, μάλιστα, κράτησε δύο ώρες!

Η Ferrari αλλάζει ονομασία – ιστορική συνεργασία με HP!

Η Σάκκαρη θα διεκδικήσει την Κυριακή (17/3, 20.00) τον τίτλο κόντρα στην Ίγκα Σβιόντεκ, την κορυφαία τενίστρια στον κόσμο, που την είχε νικήσει το 2022 στην πρώτη της παρουσία στον τελικό της Καλιφόρνια! Είναι, χωρίς αμφιβολία, η πιο φορμαρισμένη παίκτρια αυτή τη στιγμή.

Είναι ο τέταρτος WTA 1000 τελικός της, ο δέκατος συνολικά στην καριέρα της και φιλοδοξεί να σηκώσει το τρίτο τρόπαιό της. Απέναντί της θα βρει μια… σχεδόν ανίκητη αντίπαλο, όμως φαίνεται ότι αυτές τις μέρες είναι ικανή για όλα!

Το σημερινό ματς αποτελεί τρανή απόδειξη: ήταν κοντά σε μια εύκολη νίκη, αλλά έχασε προβάδισμα με 5-2 στο δεύτερο σετ, έχασε και τρία ματς πόιντ και τελικά έχασε και το σετ στο τάι μπρέικ. Το μομέντουμ ήταν πλέον στην πλευρά της Κόκο και είναι βέβαιο ότι οι περισσότεροι θα στοιχημάτιζαν σε νίκη της νεαρής τενίστριας, όμως η Μαρία, παρά την τεράστια απογοήτευση από την εξέλιξη του αγώνα, συνέχισε τη μάχη της, επέστρεψε από μπρέικ πίσω και πήρε την πρόκριση με ένα εξαιρετικό τρίτο σετ.

Σε άλλες εποχές μάλλον θα της έφευγε μέσα από τα χέρια η νίκη, αλλά αυτή τη φορά έδειξε χαρακτήρα νικήτριας! Δεν ξέρουμε αν είναι θέμα νέου προπονητή, αλλά σίγουρα κάτι έχει αλλάξει στην ψυχολογία της Μαρίας. Και στο παιχνίδι της, φυσικά, καθώς κυνηγάει τα χτυπήματα της και βγαίνει στην επίθεση, χωρίς απλά να αμύνεται και να περιμένει το λάθος της αντιπάλου…

Για να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή, η Μαρία μπήκε με αυτοπεποίθηση στον αγώνα, αλλά το ματς ήταν κλειστό και καμία από τις παίκτριες δεν μπορούσε να ξεφύγει. Στο 3-4, όμως, κι ενώ η Σάκκαρη σέρβιρε στο 40-30 άρχισε να βρέχει και οι παίκτριες πήγαν στα αποδυτήρια.

Μετά από περίπου 25 λεπτά η αναμέτρηση άρχισε ξανά και παρά την πίεση, η Σάκκαρη κατάφερε να κλείσει το γκέιμ και να ισοφαρίσει σε 4-4. Πιο επηρεασμένη από τη διακοπή η Γκοφ, έκανε σωρεία λαθών με το forehand στο επόμενο γκέιμ και η Μαρία «έσπασε» την αντίπαλό της μετά από πέντε μπρέικ πόιντ. Παρότι έχασε το πρώτο σερβίς της στη συνέχεια και η Γκοφ πήγε το γκέιμ στο 30-30, η 28χρονη Ελληνίδα πήρε δύο πόντους στη σειρά και έκλεισε το σετ μετά από συνολική προσπάθεια 45 λεπτών.

Μόλις ολοκληρώθηκε το σετ, πάντως, η Γκοφ κάλεσε στο court την trainer και ανέφερε ότι ζαλιζόταν πριν το ματς και μετά το 4-4, κάτι που μπορεί να εξηγήσει τα απανωτά λάθη της ύστερα από τη διακοπή. Εξετάστηκε, μάλιστα, η πίεσή της.

Η νεαρή τενίστρια σέρβιρε πρώτη στο δεύτερο σετ, ωστόσο οι δύο παίκτριες πρόλαβαν να παίξουν δύο πόντους (15-15) πριν διακοπεί για άλλη μια φορά ο αγώνας λόγω βροχής.

Η Γκοφ κράτησε αρχικά το σερβίς της μετά από τη δίωρη διακοπή, αλλά επέστρεψε στα λάθη στο δεύτερο service game της και δέχτηκε ένα ακόμα μπρέικ. Πίεσε, ωστόσο, στη συνέχεια και είχε δύο μπρέικ πόιντ, τα οποία κατάφερε να σώσει η Μαρία και να περάσει μπροστά με 3-1, εδραιώνοντας το προβάδισμα.

Όταν πέτυχε και δεύτερο μπρέικ στο έβδομο γκέιμ (5-2), όλα έδειχναν ότι θα έφτανε άνετα στην πρόκριση, αφού και η Γκοφ φαινόταν πολύ μακριά από τον καλό εαυτό της. Η νικήτρια του US Open, ωστόσο, πέτυχε στο επόμενο γκέιμ το πρώτο της μπρέικ (5-3), μείωσε στη συνέχεια σε 5-4 και έβαλε πολύ μεγάλη πίεση στη Μαρία, που είχε απέναντί της και το κοινό.

Η 28χρονη Ελληνίδα, πάντως, είχε τρεις ευκαιρίες για να κλείσει το ματς, όμως η Κόκο έμεινε όρθια, εκμεταλλεύτηκε το τρίτο της μπρέικ πόιντ στο γκέιμ και ισοφάρισε σε 5-5. Οι διαφορές τελικά λύθηκαν στο τάι μπρέικ και εκεί η Κόκο ήταν σαφώς καλύτερη, παρότι η Σάκκαρη έκανε την ύστατη προσπάθεια στο φινάλε, σώζοντας τρία σετ πόιντ.

Η Γκοφ, προφανώς, έγινε το φαβορί για τη νίκη και τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τη Μαρία όταν δέχτηκε μπρέικ στο πρώτο γκέιμ του τρίτου σετ. Και όμως, πήρε το μπρέικ πίσω, έσωσε δύο μπρέικ πόιντ της Γκοφ αμέσως μετά και με το δεύτερο μπρέικ της προηγήθηκε με 3-1.

Οι δύο παίκτριες συνέχισαν να «γεμίζουν» όλα τα γκέιμ και είχαν από ένα μπρέικ πόιντ, ωστόσο η Μαρία «χτύπησε» ξανά όταν η Κόκο σέρβιρε για να μείνει στο ματς και σφράγισε την τεράστια πρόκριση! Είναι η πρώτη της Top 10 νίκη μετά τον περασμένο Σεπτέμβριο (Τόκιο, Καρολίν Γκαρσιά).

Προηγείται στο head to head με τη Σβιόντεκ με 3-2, όμως η 22χρονη Πολωνή έχει κερδίσει τις δύο τελευταίες αναμετρήσεις τους. Θα είναι ένα πολύ μεγάλο τεστ και αν καταφέρει να σηκώσει την κούπα θα ανεβεί στο Νο.6 του κόσμου!