Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού τον ημιτελικό με τον Φάρο Κερατσινίου, τον οποίο συνέτριψε με το εντυπωσιακό 80-47. Οι «ερυθρόλευκες» δείχνοντας τρομερή προσήλωση τόσο στην άμυνα, όσο και στην επιθετική τους λειτουργία, δεν άφησαν κανένα περιθώριο στις αντιπάλους τους και τσέκαραν το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής […]

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού τον ημιτελικό με τον Φάρο Κερατσινίου, τον οποίο συνέτριψε με το εντυπωσιακό 80-47.

Οι «ερυθρόλευκες» δείχνοντας τρομερή προσήλωση τόσο στην άμυνα, όσο και στην επιθετική τους λειτουργία, δεν άφησαν κανένα περιθώριο στις αντιπάλους τους και τσέκαραν το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής (25/3 , 18:30) , όπου θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ

Live streaming: Θέτιδα Βούλας – Ολυμπιακός!

Με φόντο το τρίτο συνεχόμενο Κύπελλο Ελλάδας

Οι αθλήτριες του Κώστα Μίσσα κυριάρχησαν απόλυτα στο ματς, από το πρώτο λεπτό μέχρι και το τελευταίο και δεν άφησαν την ομάδα του Κερατσινίου να δείξει αντίσταση.

Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακός η Βικτόρια Μακόλι με 18 πόντους, ενώ την ακολούθησε η Ιβόν Άντερσον με 15 πόντους.

ΜΕ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με τις Άντερσον, Μάλτση, Καλτσίδου, Μάζιτς και Μακόλι, με την Μάζιτς από τα 6,75μ να πραγματοποιεί το 0-3. Την ακολούθησε στο σκορ η Μακόλι με τέσσερις σερί πόντους (1-7) και η Άντερσον στον αιφνιδιασμό πέτυχε το 1-9. Η Αμερικανίδα γκαρντ του Θρύλου μάλιστα με κλέψιμό της και γκολ φάουλ έδωσε αέρα 11 πόντων στην ομάδα της (1-12) μετά από δυόμισι λεπτά παιχνιδιού. Οι «ερυθρόλευκες» κράτησαν τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα (3-14), ο Φάρος όμως αντέδρασε και μείωσε στους εφτά πόντους (7-14) με δίποντο της Τζόνσον. Η Μακόλι συνέχισε να απειλεί το καλάθι του Φάρου και με τέσσερις σερί πόντους πραγματοποίησε το 8-20, με την ομάδα του Κερατσινίου να μην έχει τη δυνατότητα να μειώσει κάτω από τους 10 πόντους. Οι βολές της Σωτηρίου και η αποτελεσματική άμυνα του Ολυμπιακού ήταν ο λόγος για το 14-26 της πρώτης περιόδου.

ΕΤΡΕΞΕ ΚΑΙ ΞΕΦΥΓΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ

Όπως τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο. Ένα σερί 6-0 από τον Ολυμπιακό απέφερε το 14-32, ενώ το τρίποντο της Μάλτση έφτασε για πρώτη φορά την απόσταση στους 19 πόντους (16-35). Δεν σταμάτησε εκεί ο Θρύλος και με ένα δίποντο της Νικολοπούλου και πέντε σερί πόντους της Άντερσον προηγήθηκε με 25 πόντους (17-42) με 4:30 για το τέλος του ημιχρόνου.

Οι παίκτριες του Κώστα Μίσσα συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία στο παρκέ, έχασαν όμως την επαφή με το καλάθι. Μπήκαν στο ημίχρονο ούσες μπροστά με 22 πόντους (25-47), έχοντας βάλει γερές βάσεις για την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της Κυριακής.

ΕΚΑΝΕ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΔΥΝΑΜΕΩΝ

Ο Φάρος πέρασε δυνατά στο β΄ ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να έχει επαναπαυτεί στη διαφορά που «έχτισε» στο πρώτο μέρος.  Με ένα 6-0 λοιπόν των τυπικά γηπεδούχων το σκορ πήγε στο 31-47, για να αντιδράσει εκ νέου ο Θρύλος και με ένα τρίποντο της Άντερσον να επαναφέρει την τάξη στο κλειστό της Γλυφάδας και την απόσταση στους 20 πόντους (31-51). Οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν ρυθμούς σε άμυνα και επίθεση, πίεσαν και με τρίποντο της Σταμάτη πραγματοποίησαν το 34-54, με την τρίτη περίοδο να λήγει στο 36-56.

ΚΑΙ ΤΩΡΑ Ο ΠΑΟΚ

Με κεκτημένη ταχύτητα ο Ολυμπιακός πέρασε στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τρίποντο της Σταμάτη και δίποντο της Σωτηρίου προσπέρασε στο σκορ με 25 πόντους (36-61).

Η Καλτσίδου από τις βολές «έγραψε» το 36-63 αλλά και το 38-65, με τον Θρύλο να προσφέρει θέαμα στο παρκέ και την Σταμάτη να σκοράρει για το 41-70. Το πόδι παρέμεινε στο γκάζι, η Καλτσίδου διαμόρφωσε το 43-72 με 5 λεπτά να απομένουν για το τέλος και για πρώτη φορά έστειλε τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους (43-74).

Το παιχνίδι είχε ήδη κριθεί, οι «ερυθρόλευκες» σκεφτόντουσαν ήδη τον μεγάλο τελικό με τον ΠΑΟΚ και την τρίτη σερί κούπα τους. Το ματς τελείωσε στο 47-80 και ο Ολυμπιακός την Κυριακή θα παλέψει για ένα ακόμα τρόπαιο στην Ελλάδα!