Την πρόκριση στον τελικό του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών, πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-1 σετ του Α.Ο. Θήρας στον πρώτο ημιτελικό της τελικής φάσης της διοργάνωσης που ξεκίνησε στη Σαντορίνη. Οι «ερυθρόλευκες» με από την πρόκριση στους «4» του Challenge Cup κόντρα στη Πφέφιγκεν, έκαμψαν την αντίσταση της […]

Την πρόκριση στον τελικό του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών, πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-1 σετ του Α.Ο. Θήρας στον πρώτο ημιτελικό της τελικής φάσης της διοργάνωσης που ξεκίνησε στη Σαντορίνη. Οι «ερυθρόλευκες» με από την πρόκριση στους «4» του Challenge Cup κόντρα στη Πφέφιγκεν, έκαμψαν την αντίσταση της διοργανώτριας ομάδας της Σαντορίνης και σφράγισαν το εισιτήριο για το μεγάλο τελικό όπου θα αντιμετωπίσουν το νικητή του δεύτερου ημιτελικού (Ηλυσιακός-Πανναξιακός, 20:00). Στον τελικό του Σαββάτου (20:00, ΕΡΤ 3), ο πολυνίκης του θεσμού, Ολυμπιακός θα διεκδικήσει την κατάκτηση του 8ου διαδοχικού Κυπέλλου.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Τα highlights από τον θρίαμβο του Θρύλου στο Μετς! (vid)

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει με 4-5 αλλά με ένα 5-0 σερί το μετέτρεψε σε 8-5 και πήγε με +3 μπροστά στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ύστερα από επίθεση της Μέρκοβα που κατέληξε άουτ. Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν το προβάδισμα και τον έλεγχο του σετ και πήγαν με την ίδια διαφορά μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Με άσσο της Χίπε διαμορφώθηκε το 18-15 υπέρ του Θρύλου αλλά στη συνέχεια ο Α.Ο. Θήρας μείωσε δυο φορές ελάχιστο τη διαφορά (19-18, 20-19). Η απάντηση του Ολυμπιακού επανέφερε το προβάδισμα των τριών πόντων στο 22-19 αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενες μείωσαν και πάλι στον πόντο 22-21. Ακολούθησαν δυο διαδοχικοί πόντοι της Σάσκια Χίπε για το σετ μπολ υπέρ του Θρύλου (24-21) ο οποίος το πήρε με 25-21, ύστερα από επίθεση της Μέρκοβα στο φιλέ.

Με ανατροπή στο 2-0!

Ισορροπημένο σε όλη τη διάρκεια του και συναρπαστικό σε εξέλιξη ήταν το δεύτερο σετ, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να εναλάσσονται στο προβάδισμα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε δυο φορές  με +2 (12-10, 14-12) με τον Α.Ο. Θήρας να ισοφαρίζει αλλά πήγε με αυτή τη διαφορά μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ  μετά από επίθεση της Χίπε (16-14). Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» δέχθηκαν ένα 3-0 σερί με απότελεσμα η ομάδα της Σαντορίνης να προηγηθεί μετά από ώρα με 16-17. Ο Ολυμπιακός στο σημείο αυτό ακολουθούσε στο σκορ και βρέθηκε στο -3 (20-23). Με επίθεση της Χίπε οι «ερυθρόλευκες» πλησίασαν σε 22-23 και ισοφάρισαν σε 23-23 μετά από διπλή μπαλιά της Πότοκαρ. Το προβάδισμα επανήλθε στον Α.Ο. Θήρας με επίθεση της Εμμανουηλίδου αλλά η Χίπε είχε πάλι την απάντηση για το 24-24. Ο Θρύλος ανέκτησε τον έλεγχο με επίθεση της Νιεμέρ η οποία διαμόρφωσε το 25-24, για να ισοφαρίσει η σε 25-25 και να προηγηθεί με 25-26 μετά από άστοχη επίθεση της Χίπε. Ακολούθησε επίθεση άουτ  της Πότοκαρ  για το 26-26 και λάθος της ίδιας για το 27-26 υπέρ του Ολυμπιακού ενώ η Νιεμέρ με άσσο έγραψε το 28-26, χάρη στο οποίο οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 2-0 στα σετ!

Πρώτο χαμένο σετ μετά από 53-0!

Ανάλογη ήταν η εικόνα στην έναρξη του 3ου σετ αλλά μετά το 10-10, ο Θρύλος ανέβασε στροφές και με ένα 4-0 σερί έφτασε στο 14-10. Η ομάδα της Σαντορίνης μείωσε σε 15-13, αλλά ακολούθησε  νέο σερί για τον Ολυμπιακό χάρη στο οποίο πήγε στο 18-13. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκες» διεύρυναν το υπέρ τους προβάδισμα φτάνοντας στο 21-15 αλλά ο Α.Ο. Θήρας ισοφάρισε σε 22-22 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ. Το σερί που δέχθηκαν οι «ερυθρόλευκες» συνεχίστηκε με αποτέλεσμα η ομάδα της Σαντορίνης να προηγηθεί με 22-23, να φτάσει στο 22-24 και να πάρει το σετ με 25-22. Αυτό ήταν το πρώτο χαμένο σετ στις εγχώριες διοργανώσεις για τον Ολυμπιακό μετά από το 53-0 που έτρεχε μέχρι και το δεύτερο σετ του αγώνα με τον Α.Ο. Θήρας.

«Σφράγισε» το εισιτήριο για τον τελικό!

Στο 4ο σετ, ο Ολυμπιακός είχε και πάλι το προβάδισμα μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ στο οποίο πήγε μπροστά στο σκορ με 16-11, αλλά η ομάδα της Σαντορίνης ισοφάρισε σε 17-17. Με ένα 4-0 σερί ο Θρύλος έφτασε στο 21-17 από επίθεση της Χίπε.  Ακολούθησαν δυο διαδοχικοί πόντοι για τον Α.Ο. Θήρας που μείωσε σε 21-19, όμως η Χίπε διεύρυνε το προβάδισμα στο +3 πετυχαίνοντας το 22-19. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ η Πολ πέτυχε το 23-20 και δική της επίθεση το 24-20 για το ματς μπολ υπέρ του Θρύλου.  Παρά το γεγονός ότι ο Α.Ο. Θήρας μείωσε σε 24-21 με νέο μπλοκ άουτ της Πολ ο Ολυμπιακός έφτασε στο 25-21, πήρε τη νίκη με 3-1 σετ και «σφράγισε» το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Σαββάτου.

Τα σετ: 3-1, 25-21, 28-26, 22-25, 25-21

1ο σετ: 8-5, 16-13, 21-19, 25-21

2ο σετ: 8-7, 16-15, 20-21, 28-26

3ο σετ: 7-8, 16-13, 21-15, 22-25

4ο σετ: 8-6, 16-11, 21-17, 25-21