Οι «ερυθρόλευκοι» του Γιώργου Μπαρτζώκα ηττήθηκαν με 74-68 από την Μπάγερν Μονάχου, στην «Αudi Dome» και έφυγαν με άδεια χέρια από το Μόναχο. Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου...

Ο Ολυμπιακός φιλοξενούνταν από την Μπάγερν Μονάχου για την 5η αγωνιστική της Euroleague στην άδεια «Audi Dome». Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ως στόχο την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους στη φετινή διοργάνωση με μία καλή εμφάνιση στο πρώτο τους ματς εκτός συνόρων.

Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου…

O Αντρέα Τρινκιέρι επέλεξε στην βασική του πεντάδα τους Μαλκόλμ, Ραντόσεβιτς, Λούτσιτς, Μπάλντγουιν και Τζέντοβιτς, ενώ ο Γιώργος Μπαρτζώκας παράταξε στο παρκέ τους Σλούκα, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Έλις.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Live Streaming

Σχετικά μουδιασμένα μπήκε στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, που είδε τους Ραντόσεβιτς και Τζέντοβιτς να φέρνουν την Μπάγερν στο 4-0, στο 2′. Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν και με έμμεσο τρίποντο του Πρίντεζη μείωσαν σε 4-3. Ο Τζέντοβιτς επανάφερε την γερμανική ομάδα στο +3 (8-5, αφού προηγουμένως ο Σλούκας είχε σκοράρει για το 6-5. Ο Παπανικολάου με τρίποντο έφερε εν συνεχεία το ματς στα ίσα για το 8-8, στο 5′. Έπειτα, οι Βαυαροί με δύο απανωτά τρίποντα των Λούτσιτς και Μπάλντγουιν προηγήθηκαν με 16-10, με τον Ολυμπιακό να καταφέρνει να μειώσει σε 16-14 άμεσα με τους Πρίντεζη και Σλούκα. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι διατηρήθηκε μπροστά στο σκορ, αλλά οι Πειραιώτες δεν την άφησαν να πάρει μεγάλη διαφορά, καθώς η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 22-18, έπειτα από τέσσερις πόντους του Ρέινολντς.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με τον Τζένκινς να σκοράρει σε τρίποντο για το 22-21, αλλά τους Ρέινολντς και Τσίπσερ να διαμορφώνουν το 27-21. Η διαφορά της Μπάγερν μάλιστα έφτασε τους εννέα πόντους (31-22) μετά από τέσσερις πόντους του Λούτσιτς, με τον Ολυμπιακό να μην αποδίδει καλά στην άμυνά του. Ο Τζένκινς με τρίποντο από την γωνία έριξε την διαφορά στους έξι πόντους (31-25). Ο Λούτσιτς παρότι έδωσε αέρα οκτώ πόντων στην γερμανική ομάδα (33-25), εκείνη είδε την διαφορά να συρρικνώνεται στον έναν μόλις πόντο μετά από ένα σερί 7-0 των «ερυθρόλευκων» με τους Έλις και Βεζένκοβ για να αναγκαστεί να καλέσει τάιμ άουτ ο Αντρέα Τρινκιέρι βλέποντας το σκορ στο 33-32. Ωστόσο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν κατάφερε να συνεχίσει την καλή της άμυνα μετά το τάιμ άουτ, με αποτέλεσμα η δεύτερη περίοδος να κλείσει με την Μπάγερν μπροστά στο σκορ με 39-34.

Δυνατά μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι», οι οποίοι ισοφάρισαν με ένα σερί πόντων από τον ΜακΚίσικ (5) και Πρίντεζη για το 41-41. Ο Λούτσιτς έδωσε εκ νέου προβάδισμα τριών πόντων στην Μπάγερν, κάνοντας το 45-42, με τον Έλις εν συνεχεία να φέρνει για τέταρτη φορά το ματς στα ίσα (45-45). Μάλιστα, ο Παπανικολάου με πέντε δικούς του πόντους έβαλε για πρώτη φορά τον Θρύλο με 49-50, αλλά η γερμανική ομάδα αντέδρασε και με ένα σερί 4-0 από τον Μπαλντγουίν προηγήθηκε με 53-50. Ο Ολυμπιακός, δίχως να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, βρέθηκε να χάνει με επτά πόντους, έπειτα από ένα σερί 6-0 της ομάδας του Αντρέα Τρινκιέρι για το 59-52. Το τρίτο δεκάλεπτο δεν έκλεισε και με τον καλύτερο τρόπο για τον Ολυμπιακό, καθώς από εκεί που βρέθηκε μπροστά με έναν πόντο, είδε την Μπάγερν να προηγείται με 61-53.

Δεν άρχισε καλά η τέταρτη περίοδος για τον Ολυμπιακό, που είδε την Μπάγερν να παίρνει προβάδισμα δέκα πόντων (65-55) με τον Μπάλντγουιν. Οι Πειραιώτες εν συνεχεία αντέδρασαν και με δύο καλάθια των Βεζένκοβ και Χάρισον η διαφορά έπεσε τους επτά πόντους (68-61). Η διαφορά σιγά-σιγά έπεσε στους πέντε πόντους με τον ΜακΚίσικ για 70-65. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 72-68 σχεδόν ένα λεπτό πριν το φινάλε με δύο εύστοχες βολές του Τζένκινς, ωστόσο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την Μπάγερν με 74-68, παλεύοντας μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα για την ανατροπή, η οποία δυστυχώς δεν ήρθε.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Αλιάγκα, Γιούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 39-34, 61-53, 74-68

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 4, Μπάλντουιν 18 (5/13 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπρέι, Ρέινολντς 10 (5/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τόμας 2, Λούτσιτς 16 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φλακαντόρι, Τζέντοβιτς 10 (3/3 δίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 λάθη), Τσίπσερ 6 (1), Τζόνσον, Σίσκο 2 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ραντόσεβιτς 6 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 3 (1/7 σουτ), Σπανούλης 2 (0/5 σουτ), Σλούκας 6 (2/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Μάρτιν 2 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 13 (2/4 τρίποντα, 7/9 βολές), Ζαν-Σαρλ, Τζένκινς 12 (2/2 δίποντα, 2/4 βολές), Έλις 5, ΜακΚίσικ 11 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 22/43 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 18/21 βολές, 33 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 10 επιθετικά), 15 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 14/24 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 22/27 βολές, 28 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 9 επιθετικά), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 λάθη