Στη Νέα Σμύρνη σήμερα (24/09) ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τον Πανιώνιο στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής για τη Super League και σημείωσε τη νίκη με 1-0.

Ρεπορτάζ του Ηλία Κυριαζή

Ολυμπιακός: Οι διαιτητές του αγώνα με την Παρτιζάν

Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε για την ενδεκάδα με αντίπαλο τους Νεοσμυρνιώτες τους Γιαννιώτη κάτω απ’ τα γκολποστ, Ομάρ, Μεριά, Βούκοβιτς και Τσιμίκας η τετράδα της αμυντικής γραμμής, με μπροστά τους τους Καμαρά-Μπουχαλάκη. Πίσω από την αιχμή του δόρατος Γκερέρο, αγωνίστηκαν οι Ποντένσε-Φετφατζίδης στα άκρα, με τον Φορτούνη στο κέντρο.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πιο δυνατά από τους αντιπάλους τους και ήδη από το 4ο λεπτό έδειξαν τις διαθέσεις τους με το φάουλ του Φορτούνη να περνάει πάνω από τα δοκάρια του τερματοφύλακα του Πανιωνίου. Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή και πίεζε όσο περισσότερο γινόταν την αντίπαλη περιοχή. Ωστόσο αποτέλεσμα αυτή η πίεση δεν είχε.

Η επόμενη καλή ευκαιρία για την ομάδα μας ήρθε στο 18ο λεπτό όταν ο Ομάρ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά η μπάλα κατέληξε στον Φετφατζίδη αλλά το σουτ του Έλληνα επιτελικού μέσου πήγε ψηλά από τα δοκάρια του Πανιωνίου. Ο Ολυμπιακός δεν έριξε το ρυθμό του και συνέχισε να είναι απειλητικός. Στο 24ο λεπτό μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας ο Γκερέρο βγήκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου αλλά η μπάλα «έγλυψε» το αριστερό του δοκάρι και κατέληξε άουτ.

Μετά το  30ο λεπτό ο Πανιώνιος ισορρόπησε το παιχνίδι και έγινε απειλητικός με τον Μασούρα, όταν πάτησε στην περιοχή της ομάδας μας αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την προσπάθειά του. Σημαντικό ρόλο στην αναχαίτηση του παίκτη του Πανιωνίου έπαιξε ο Μπουχαλάκης, ο οποίος έβαλε το σώμα του ωραία από τον κεντρικό του Πανιωνίου και δεν το άφησε να πλασάρει τον Γιαννιώτη. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0.

Με την έναρξη του δεύτερου 45λεπτου ο Ολυμπιακός  δεν μπήκε το ίδιο δυνατά και ο Πανιώνιος έγινε απειλητικός  στο 49ο λεπτό με σουτ του Κόρμπου από απόσταση αναπνοής. Ο Γιαννιώτης έδωσε το «παρών» και απέκρουσε την προσπάθειά του αρχηγού του Πανιωνίου με μεγάλη δυσκολία καθώς μπροστά του βρισκόταν ο Τσιμίκας. Πρώτη διορθωτική κίνηση από τον πάγκο του Ολυμπιακού ήρθε στο 59, όταν και ο Φορτούνης πέρασε εκτός για να πάρει τη θέση του ο Νάτχο.

Στο 63ο λεπτό ο Πανιώνιος βγήκε στην αντεπίθεση και σκόραρε αλλά ο βοηθός ακύρωσε το γκολ και το χρέωσε ως οφ σαιντ. Στη συνέχεια ο Ανιγκό, προπονητής του Πανιωνίου, αποβλήθηκε από τον διαιτητή της αναμέτρησης καθώς οι διαμαρτυρίες του στο ακυρωθέν γκολ της ομάδας του ήταν έντονες. Η ομάδα μας αντέδρασε άμεσα μετά τη φάση με το ακυρωθέν γκολ του Πανιωνίου και ο Μπίρμπας Νάτχο στην πρώτη του επαφή με την μπάλα σούταρε από την μικρή περιοχή, αλλά ο Κότνικ απέκρουσε με δυσκολία το σουτ του Ισραηλινού.

Στο 73ο λεπτό ο Μαρτίνς, τα έπαιξε όλα για όλα, ρίχνοντας στον αγωνιστικό χώρο και τον Χασάν στη θέση του Ανδρέα Μπουχαλάκη. Η είσοδος του Χασάν έκανε κάπως πιο επιθετικό τον Ολυμπιακό αλλά η τελική προσπάθεια έλειψε από τους παίκτες του Ματίνς. Ωστόσο, ο Πανιώνιος δεν σταμάτησε να φεύγει στις αντεπιθέσεις και στο 79ο το σουτ του Σπιριντόνοβιτς πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιαννιώτη.

Στο 80 πέρασε και ο Λάζαρος στο παιχνίδι στη θέση του, λίγου σήμερα, Ποντένσε με την ελπίδα ότι θα δώσει ενέργεια στην επιθετική γραμμή της ομάδας. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Πανιώνιος έγινε και πάλι απειλητικός με τον Σπιριντόνοβιτς αλλά και πάλι το σουτ του πέρασε λίγο έξω από την εστία του Γιαννιώτη.

Τελικά, η ομάδα μας κατάφερε και βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Χασάν, στο 92ο λεπτό του αγώνα, μετά από σέντρα του Ομάρ. Έτσι φτάσαμε στη τέταρτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στη Super League και πλέον η ομάδα μας είναι μόνη πρώτη στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Πανιώνιος (Ανιγκό): Μανοϊλοβιτς (61′ Κότνικ), Κούρντι, Ντομίγκες, Μπανανά, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Κεϊτά, Σπιριντόνοβιτς, Τσιλούλης (80′ Μανθάτης), Μασούρας (83′ Οικονομίδης), Ντουρμισάι

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ομάρ, Μριά, Βούκοβιτς, Τσιμίκας, Καμαρά, Μπουχαλάκης (73′ Χασάν), Ποντένσε (80′ Χριστοδουλόπουλος), Φορτούνης (58’Νάτχο), Φετφατζίδης, Γκερέρο