Νίκη και πρόκριση για την ομάδα του Κοβάτσεβιτς!

Μετά το 2-0 επί της Μπεκεσκάμπα, που έφερε την πρόκριση, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Θρύλου έριξε τον ρυθμό της, αλλά προκρίθηκε πανηγυρικά στην τετράδα του CEV Challenge Cup! Ο Ολυμπιακός είχε καταφέρει από το 2-0, να φτάσει στον μεγάλο του στόχο και στη συνέχεια… κατέβασε ταχύτητα και ρυθμό και έτσι δεν κατάφερε να επικρατήσει και… τυπικά, στον αγώνα ρεβάνς.

Δυναμική εκκίνηση!

Τα highlights από τον θρίαμβο του Θρύλου στο Μετς! (vid)

Ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 4-1, αναγκάζοντας τον τεχνικό της φιλοξενούμενης ομάδας να καλέσει γρήγορα το πρώτο του τάιμ άουτ. Η εικόνα δεν άλλαξε στην εξέλιξη του σετ, με τον Θρύλο να διευρύνει διαρκώς το προβάδισμά του (8-2, 11-3, 12-4) και να διατηρεί διαφορές ασφαλείας. Η Σάσκια Χίπε σημείωσε το 18-10 με ωραία επίθεση και στη συνέχεια η Κατερίνα Ζακχίου με άσσο εκτόξευσε σε διψήφια νούμερα τη διαφορά για το 22-12. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ η Ζιβογίνοβιτς σημείωσε το 23-12 και μετά από σερβίς άουτ της Ουγγρικής ομάδας ο Ολυμπιακός πήγε στο πρώτο σετ μπολ με 24-14. Ακολούθησε ένα 3-0 σερί των φιλοξενούμενων για το 24-17, αλλά με νέο σερβίς άουτ διαμορφώθηκε το 25-17, χάρη στο οποίο προηγήθηκε ο Ολυμπιακός με 1-0 σετ!

Το πήρε και πέρασε!

Διαφορετική ήταν εικόνα στην έναρξη του 2ου σετ, με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με 1-4 και τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να καλεί τάιμ άουτ αυτή τη φορά. Η Μπεκεσκάμπα αύξησε στο +4 το προβάδισμα της για το 1-5 με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 3-5 με την Χίπε. Μετά το 6-9 που ακολούθησε, ο Θρύλος έτρεξε ένα 4-0 σερί και αφού ισοφάρισε σε 9-9 με την Χίπε, προσπέρασε για πρώτη φορά στο 2ο σετ με 10-9, μετά από παράβαση των φιλοξενούμενων στο φιλέ. Από υπέρβαση της πασαδόρου, νέο λάθος της Ουγγρικής ομάδας, επίθεση της Ζιβογίνοβιτς και άσσο της Χίπε το σερί του Ολυμπιακού έφτασε στο 7-0 , χάρη στο οποίο το 6-9 είχε μετατραπεί σε 14-9. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν κυριαρχήσει ξανά και σταδιακά αύξησαν τη διαφορά φτάνοντας στο 15-10 και στο 17-10 με άσσο της Άνα Ζιβογίνοβιτς. Με νέο σερί στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έφτασε στο 24-16 χάρη σε άσσο της Ζακχαίου και μετά τη μείωση του σκορ σε 24-17, η Άνα Ζιβογίνοβιτς με κερδισμένο μπλοκ άουτ σημείωσε το 25-17, χάρη στο οποίο ο Θρύλος πήρε το δεύτερο σετ που χρειαζόταν και σφράγισε το εισιτήριο για τους «4» του Challenge Cup!

Αλλαγές, χαλάρωση και ανατροπή…

Με δεδομένο ότι η υπόθεση της πρόκρισης είχε κριθεί, στο 3ο σετ ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έδωσε «ανάσες» στις βασικές και χρόνο συμμετοχής στις παίκτριες που προέρχονταν από τον πάγκο. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε με τον έλεγχο να περνάει στις φιλοξενούμενες οι οποίες οδηγούσαν στο σκορ και έφτασαν στο 20-25, μειώνοντας σε 1-2. H ίδια εικόνα επικράτησε και στο 4ο σετ, με τον Ολυμπιακό να ακολουθεί στο σκορ και την φιλοξενούμενη ομάδα να φτάνει στο 16-22. Στο σημείο αυτό οι «ερυθρόλευκες» με ένα 5-0 σερί μείωσαν στο ελάχιστο τη διαφορά (21-22), όμως δεν ολοκλήρωσαν την προσπάθεια ανατροπής με την Μπεκεσκάμπα να απαντάει με 3-0 σερί και να φτάνει στο 21-25, ισοφαρίζοντας σε 2-2 τα σετ. Στο ται μπρέικ οι φιλοξενούμενες είχαν και πάλι το προβάδισμα και έφτασαν στο 9-15 υποχρεώνοντας τον Ολυμπιακό στην πρώτη του φετινή, αλλά ανώδυνη ήττα.

Tα σετ: 2-3 σε 1.14. 25-17 (22’), 25-17 (23’), 20-25 (23’), 21-25 (25’), 9-15 (15’)

1ο σετ: 8-2, 16-9, 21-12, 25-17

2ο σετ: 4-8, 16-10, 21-16, 25-17

3ο σετ: 6-8, 11-16, 16-21, 20-25

4ο σετ: 7-8, 13-16, 16-21, 21-25

5ο σετ: 2-5, 5-10, 7-12, 9-15

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 62 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Μπεκέσκαμπα προήλθαν από 8 άσσους, 56 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Ζιβογίνοβιτς 11 (10/21 επ., 1 άσσος, 50% υπ. – 40% άριστες), Σκοτ 14 (9/27 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 56% υπ. – 33% άριστες), Λαμπρούση 8 (5/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (2/4 επ.), Χίπε 14 (12/29 επ., 2 άσσοι), Ζακχαίου 9 (4/16 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 60% υπ. – 35% άριστες), Κακουράτου (λ), Γιώτα 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Κωνσταντινίδου 1 (1/3 επ.), Μιλεντίγιεβιτς, Καλανταρίδου 6 (6/18 επ., 26% υπ. – 11% άριστες), ξανθοπούλου, Τοτσίδου 13 (12/27 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 29% άριστες).

ΜΠΕΚΕΣΚΑΜΠΑ (Σάμετς): Γιέρκοφ 15 (15/47 επ., 44% υπ. – 25% άριστες), Κόλαρ 21 (18/48 επ., 3 άσσοι), Πέκαρικ 12 (6/14 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Γκρίμπιτς 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπόντοβιτς 6 (3/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κλάριτς 18 (14/34 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 48% υπ. – 38% άριστες) / Μολσκάνι (λ, 31% υπ. – 14% άριστες), Φαμπιάν, Σζέντμακ.