Οι Πειραιώτες πήραν επάξια την πρόκριση, αφού και στο ΓΣΠ της Κύπρου δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο (0-0), πηγαίνοντας στ' αστέρια των ομίλων του Champions League. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Στους ομίλους του Champions League βρίσκεται ο Ολυμπιακός, μετά το 0-0 με την Ομόνοια στην Κύπρο.

Ο Ολυμπιακός ήταν με το ενάμισι πόδι στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Είχε ξεπεράσει τις εν Ελλάδι υποχρεώσεις του με επιτυχία και είχε και αυτό το 2-0 του «Γ. Καραϊσκάκης» στην «πράξη πρώτη» των Play Off του θεσμού, ως παρακαταθήκη. Φυσικά, πριν τη σέντρα είχε γίνει γνωστό, πως ο ισχυρός άνδρας της Πειραϊκής ΠΑΕ, Βαγγέλης Μαρινάκης, είχε ταξιδέψει στην Κύπρο, ώστε να δει από κοντά την αναμέτρηση, στηρίζοντας και δια της παρουσίας του το σύνολο του Μαρτίνς στην απαιτητική «μάχη» που έδινε για τα… αστέρια!

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Τα πλάνα των προπονητών:

Για την γηπεδούχο Ομόνοια και τον Χένινγκ Μπεργκ, υπήρχαν δύο παίκτες εκτός αποστολής, οι οποίοι ήταν οι Ζόρντι Γκόμες-Τιάγκο, ενώ και ο Σενέ ήταν εκτός 11άδας. Ο τεχνικός της Ομόνοιας ξεκίνησε την αναμέτρηση με διάταξη 4-3-3 και τον Φαμπιάνο στην εστία της ομάδας του. Μπροστά του στην άμυνα βρέθηκαν οι Χουμποτσάν, Λανγκ, Λούφτνερ και Λέγιακς, ενώ στον άξονα βρέθηκαν οι Κούσουλος, Βίτορ Γκόμες και Τζιωνής. Οι Παππουλής και Μπουτεάκ πλαισίωσαν τον Ντουρίς στην επίθεση. Στον πάγκο της Κυπριακής ομάδας βρέθηκαν οι Κυριακίδης, Κίκο, Μαυρίας, Λοϊζου, Ασάντε, Κακουλής και Σενέ.

Για τον φιλοξενούμενο Ολυμπιακό και τον Πέδρο Μαρτίνς προτιμήθηκε το 4-3-3 ως σχηματισμός. Στην εστία του Θρύλου κάθισε ο Ζοσέ Σα, ενώ μπροστά του στην άμυνα βρέθηκαν, στα άκρα οι Ραφίνια-Χολέμπας, ενώ στο κέντρο οι Σεμέδο-Μπα. Η τριάδα των χαφ αποτελούνταν από τους Εμβιλά-Μπουχαλάκη και Καμαρά. Ενώ στα εξτρέμ βρέθηκαν οι Ραντζέλοβιτς και Βαλμπουενά. Μόνος προωθημένος ο Ελ Αραμπί. Στον «ερυθρόλευκο» πάγκο βρέθηκαν οι Τζολάκης, Φορτούνης, Καφού, Χασάν, Μπρούνο, Μασούρας και Σισέ, ενώ εκτός αποστολής ήταν οι Κάιπερς, Παπαδόπουλος και Κρίστινσον.

«Φουριόζος» ο Θρύλος, χωρίς όμως να σκοράρει!

Στα πρώτα λεπτά, ο Ολυμπιακός ήθελε ουσιαστικά να καθαρίσει την πρόκριση, καθώς αν πετύχαινε πρώτος γκολ, το έργο της Ομόνοιας θα γινόταν… απλησίαστο όνειρο. Στο 3’ του ματς, ο Βαλμπουενά πλάσαρε εντός περιοχής με τον Φαμπιάνο να σώζει την ομάδα του, αλλά και στο 5ο λεπτό ο Ελ Αραμπί βρέθηκε απέναντι από τον κίπερ της Κυπριακής ομάδας, εντός περιοχής, σουτάρωντας, με τον Βραζιλιάνο να αποκρούει. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ένα τράβηγμα στον Μαροκινό δε δόθηκε πέναλτι, με τον Λαόθ να δείχνει πως ο αγώνας πρέπει να συνεχιστεί. Μια τελική είχε και ο Παπουλής, από πλευράς Ομόνοιας, στο 8ο λεπτό, με την μπάλα να καταλήγει αρκετά ψηλά.

Στο 19’ της αναμέτρησης, οι Πειραιώτες έφτασαν μια ανάσα από το γκολ και να προηγηθούν στο ματς, με τον Λάζαρ Ραντζέλοβιτς, ο οποίος προσπάθησε να πλασάρει τον Βραζιλιάνο κίπερ, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι της Ομόνοιας. Στα επόμενα λεπτά, η Ομόνοια απείλησε κι εκείνη με τη σειρά της, χάρη στο σουτ του Τζιωνή, στο 24’. Ενώ και στο 27’ ο Καμαρά δοκίμασε με ένα σουτ εντός περιοχής να απειλήσει, κάτι σαν σουτ και πάσα, με την μπάλα όμως να περνά εκτός εστίας.

Εν συνεχεία, το τέμπο του ματς ήταν αρκετά χαμηλό, με τις δύο ομάδες να μην έχουν την φάση εκείνη που θα ξεχώριζε. Στο 44’ της αναμέτρησης, ο Χολέμπας δοκίμασε κι εκείνος με τη σειρά του ένα πλασέ, μπλοκάροντας όμως ο Φαμπιάνο. Καθυστερήσεις δεν υπήρχαν για το πρώτο μέρος, με το σκορ να είναι το 0-0.

Πήρε αυτό που ήθελε…

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, η Ομόνοια, χάρη σε μια εκτέλεση φάουλ, «άγχωσε» ολίγον τον Ζοσέ Σα και την άμυνα του Θρύλου, χωρίς ωστόσο να γίνει κάτι παραπάνω. Σίγουρα, οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν το ματς, με την Ομόνοια στα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου να έκανε το δικό της παιχνίδι. Χωρίς ωστόσο να ρίξουν στα «σκοινιά» το σύνολο του Μαρτίνς. Με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Καμαρά δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής, με τον Φαμπιάνο να του λέει «όχι», αποκρούοντας σε κόρνερ.

Μια τρομερή ευκαιρία έγινε στο 66’ της αναμέτρησης, όταν έπειτα από σουτ του Μπουχαλάκη, το οποίο κόντραρε σε πόδια παίκτη των γηπεδούχων, η μπάλα κατέληξε στον Ελ Αραμπί, ο οποίος άδειασε τον αντίπαλό του, εντός περιοχής. Μετέπειτα η μπάλα κατέληξε από κόντρα στα πόδια του Ραντζέλοβιτς, με τον Σέρβο να σουτάρει, αλλά πάνω στην «αναμπουμπούλα» να μπλοκάρει ο κίπερ της Κυπριακής ομάδας. Με 20′ να απέμεναν, ο Μπεργκ πέρασε στην αναμέτρηση τους Ασάντε και Κακουλή, αντί των Ντουρίς και Παπουλή. Από πλευράς Μαρτίνς και Ολυμπιακού, ο Μασούρας πέρασε στη θέση του Ραντζέλοβιτς, στο 74′ του ματς. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Φαμπιάνο χάρισε ακόμη μια εντυπωσιακή απόκρουση, αφού ο Ελ Αραμπί κατέβασε πανέμορφα την μπάλα, δίνοντάς τη στον Μασούρα, με τον Έλληνα επιθετικό να πλασάρει τον Βραζιλιάνο, με τον κίπερ των γηπεδούχων να του λέει «όχι».

Σχεδόν 6’ πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του ματς, ο Σενέ αποτέλεσε την τρίτη αλλαγή του Μπεργκ. Οι καθυστερήσεις της αναμέτρησης ήταν 3 λεπτά. Ο Μαρτίνς έβαλε στο ματς και τους Καφού, Φορτούνη αντί των Βαλμπουενά και Καμαρά. Εν τέλει, ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που ήθελε, μια ισοπαλία, η οποία του χάρισε την πρόκριση στους χρυσοφόρους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, έχοντας το 2-0 υπέρ του, από την αναμέτρηση του «Γ. Καραϊσκάκης».

Διαιτητής: Antonio Mateu Lahoz (Ισπανία)

Βοηθοί: Pau Cebrián Devís, Roberto del Palomar (Ισπανία)

4ος: José Luis Munuera Montero (Ισπανία)

Διαιτητής VAR: Alejandro Hernández (Ισπανία)

Διαιτητής AVAR: Ricardo de Burgos Bengoechea (Ισπανία)

Ομόνοια (Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέγιακς, Λούφτνερ, Λανγκ, Χουμπότσαν, Τζιώνης, Βίτορ Γκόμες, Κούσουλος, Μποτεάκ, Ντούρις, Παπουλής.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί.