Πρώτη νίκη και μάλιστα με επιβλητική εμφάνιση πήρε η Εθνική Γυναικών στα προκριματικά του Eurobasket 2021, επικρατώντας με το ευρύ 89-54 της Ισλανδίας στο κλειστό της Κανήθου στη Χαλκίδα.

Η Εθνική Γυναικών έβγαλε αντίδραση κόντρα στην Ισλανδία, ήταν ανώτερη σε όλο το 40λεπτο και έφτασε εύκολα στην πρώτη νίκη της στα προκριματικά του Eurobasket Γυναικών 2021 με σκορ 89-54.

Να τονιστεί πως Γέμελος και Σταμολάμπρου ηγήθηκαν για την Εθνική ομάδα, έχοντας 18 και 14 πόντους, αντίστοιχα, ενώ πολλές λύσεις έδωσε η Μποσγανά (11π, 6ρ), αλλά και η Παυλοπούλου (9π, 9ασ).

Παρί Σεν Ζερμέν: Συμφωνία με Οσίμεν

Ο αγώνας:

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η Εθνική πήρε τον έλεγχο της κατάστασης και χάρη σε Σπανού και Παυλοπούλου δημιούργησε διαφορά στο σκορ (14-6, 5′). Μποσγανά και Σωτηρίου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με τη διαφορά να ανεβαίνει στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου για το 28-12. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ακόμα καλύτερο. Η Εθνική έκλεισε τους διαδρόμους προς το καλάθι. αρχίζοντας την περίοδο με σερί 14-0 (42-12, 13′). Η διαφορά παρέμεινε σε πολύ υψηλά επίπεδα ως το τέλος του ημιχρόνου, για το 54-18 της «γαλανόλευκης».

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Η Τζάκι Γέμελος ηγήθηκε επιθετικά και με τη βοήθεια από Μποσγανά και Σπυριδοπούλου η διαφορά παρέμεινε ψηλά (66-21, 24′). Οι Ισλανδές κατάφεραν να βρουν λύσεις, αλλά η διαφορά έμεινε ψηλά για το 74-35. Το παιχνίδι είχε κριθεί στη Χαλκίδα, με την Εθνική να κρατάει το προβάδισμα σε υψηλά επίπεδα και να φτάνει σε άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 28-12,  54-18, 74-35, 89-54.

ΕΛΛΑΔΑ (Μασλαρινός): Μποσγανά 12 (6ρ), Δίελα, Λούκα 4, Νικολοπούλου 4 (6ασ), Σωτηρίου 9, Αλεξανδρή, Χατζηλεοντή 7 (6ρ), Γέμελος 18 (4κλ), Παυλοπούλου 11 (9ασ), Σπανού 4, Σπυριδοπούλου 6 (4κλ), Σταμολάμπρου 14.

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Γκούντμουντσον): Χένινγκσντοτιρ 2, Χ. Γιόνσντοτιρ 3, Κάρλσντοτιρ, Κιάρτανσντοτιρ 7, Όλαφσντοτιρ 3, Γ. Γκούναρσντοτιρ 6, Ε. Γκούναρσντοτιρ, Τ. Γιόνσντοτιρ 4 (7ασ), Χίνρικσντοτιρ 7, Γ. Σβέρισντοτιρ, Χάλφνταναρντοτιρ 10 (8ρ), Ε. Σβέρισντοτιρ 12 (9ρ)