Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ έμειναν ισόπαλοι με σκορ 1-1, χάρη σε ακόμη μια «εξυγιαντική» νύχτα στο «Γ. Καραϊσκάκης». Ο Ποντένσε «κέρδισε» 2 πέναλτι, όμως του δόθηκε το ένα. Το δεύτερο μέρος ήταν καταιγιστικό για την ομάδα μας, με τους φιλοξενούμενους χάρη στον Χοσέ Μαρία να φεύγουν με τον βαθμό της ισοπαλίας. Γράφει ο Μιχάλης Μαχαίρας από το «Γ. Καραϊσκάκης».

Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής, κοντράρονταν οι δύο πρωτοπόροι της Super League, Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ. Οι Πειραιώτες ήθελαν διακαώς τη νίκη, μια νίκη που θα αποδείκνυε την ανωτερότητα των «ερυθρόλευκων» επί του βασικού αντιπάλου για το πρωτάθλημα.

Στο χορτάρι του ΝΑΟΥ μας βρέθηκε ο ηγέτης της ΠΑΕ, Βαγγέλης Μαρινάκης, ο οποίος έτυχε θερμής υποδοχής.

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Επίσης, λίγο πριν τη σέντρα του ματς, η ΠΑΕ Ολυμπιακός στα μάτριξ του «Καραϊσκάκης» έδειξαν ένα βίντεο, τιμώντας τους νεκρούς μας, κι εκείνους του ΠΑΟΚ.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Ζίβκο Ζίβκοβιτς με τετράδα στην άμυνα τους Γιαννούλη, Κρέσπο, Ίνγκασον και Μάτος. Στο χώρο της μεσαίας γραμμής επιλέχθηκαν οι Μίσιτς – Αουγκούστο, με τους Λημνιό – Ελ Καντουρί να παίρνουν θέσεις δεξιά και αριστερά αντίστοιχα στα άκρα της επίθεσης.

Πίσω από τον προωθημένο Σφιντέρσκι, δόθηκε ψήφος εμπιστοσύνης στον Μπίσεσβαρ.

Για τον Ολυμπιακό και τον Πέδρο Μαρτίνς, επιλέχθηκε ο Ζοσέ Σα κάτω απ’ τα δοκάρια. Η τετράδα της άμυνας αποτελούνταν από τους Ομάρ-Αβραάμ-Σεμέδο και Τσιμίκας. Μπροστά τους αγωνίστηκαν οι Μπουχαλάκης και Γκιλιέρμε, με τους Ποντένσε και Μασούρα να αποτελούν τις πτέρυγες της ομάδας μας. Ο Βαλμπουενά βρέθηκε πίσω από τον βασικό φορ, Ελ Αραμπί.

Το σύστημα που επέλεξε ο Πορτογάλος τεχνικός είναι το 4-3-2-1.

Οι ολιγωρίες πληρώνονται…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυναμικά σαφώς και λόγω έδρας, απειλώντας με τους Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί στα πρώτα 15 λεπτά και τον ΠΑΟΚ να δείχνει χαμένος. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Γκιλιέρμε απείλησε την εστία του Ζίβκοβιτς με ένα σουτ εκτός περιοχής, το οποίο κατέληξε και εκτός εστίας.

Ο ΠΑΟΚ για τα επόμενα δέκα λεπτά πολιορκούσε τον Ολυμπιακό, ενώ στο 29′ οι Θεσσαλονικείς άνοιξαν το σκορ. Χάρη σε εκτέλεση φάουλ του ΠΑΟΚ, ο Μίσιτς γέμισε στην περιοχή, με τον Ίνγκασον να εκμεταλλεύεται την αστάθεια του Σα, ανοίγοντας το σκορ σε 0-1 για τους φιλοξενούμενους.

Στα επόμενα λεπτά, οι Πειραιώτες προσπαθούσαν να συνέλθουν από αυτήν την εξέλιξη. Μάλιστα, ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε την πρώτη αλλαγή αρκετά νωρίς στον αγώνα. Ο Χιλάλ Σουντανί πέρασε στη θέση του Γιώργου Μασούρα στο 41ο λεπτό. Οι παίκτες των δύο ομάδων στα υπόλοιπα λεπτά δεν απείλησαν η μια την άλλη, δόθηκε 1 μόλις λεπτό καθυστερήσεων με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-1 υπέρ του ΠΑΟΚ, κόντρα στη ροή του αγώνα.

Στα δύο καθαρά πέναλτι, δίνεται το ένα!

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, οι δύο ομάδες δεν έκαναν κάποια περαιτέρω αλλαγή. Στο 48’ της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός ζήτησε έντονα πέναλτι, έπειτα από επαφή του Ποντένσε με παίκτη του ΠΑΟΚ, όμως ο διαιτητής Χοσέ Μαρία έδειξε πως ο αγώνας συνεχίζεται, αν και η φάση είναι καθαρή παράβαση.

Στη συνέχεια, ήταν σειρά του Ολυμπιακού να πιέσει αρκετά τους φιλοξενούμενους. Στο 60′ του αγώνα, ο Μπουχαλάκης έδωσε τη θέση του στον Μαντί Καμαρά, αποτελώντας τη δεύτερη αλλαγή από πλευράς Ολυμπιακού.

Στο 63ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι με τον Ποντένσε, την παράβαση είχε κάνει ο Γιαννούλης, με τον Ισπανό διαιτητή να δείχνει τη λευκή βούλα. Ο Βαλμπουενά ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, κάνοντας το 1-1 στο ματς.

Ο κόσμος το πανηγύρισε έξαλλα και ζήτησε και δεύτερο γκολ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Μαρτίνς έβαλε στην αναμέτρηση τον Γκερέρο, αντί του σκόρερ Βαλμπουενά, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας. Ενώ ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε δύο μαζεμένες αλλαγές, με τους Άκπομ και Μαουρίτσιο, να παίρνουν τη θέση Σφιντέρσκι και Καντουρί.

Οι Πειραιώτες έψαξαν το δεύτερο γκολ, έχοντας και την ορμή από τον παράγοντα έδρα.

Στο 81ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ έκανε και την τρίτη του αλλαγή, ολοκληρώνοντας τις κινήσεις του, με τον Πέλκα να περνά στη θέση του Μπίσεσβαρ.

Ο Πέλκας στο 85′ του ματς, απείλησε τον Σα, με ένα σουτ εντός περιοχής, όμως ο Πορτογάλος κίπερ του είπε «όχι». Επίσης, ο Γκερέρο δοκίμασε κι εκείνος σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Ζίβκοβιτς, με την αμέσως επόμενη απειλή να ανήκει εκ νέου στον Θρύλο, με τον Ελ Αραμπί να πιάνει κεφαλιά, όμως να αστοχεί.

Οι καθυστερήσεις ήταν 4 λεπτά, με τον Ολυμπιακό να έχει τον απόλυτο έλεγχο στο δεύτερο μέρος, όμως να μην καταφέρνει να γυρίσει τούμπα το ματς. Ο ΠΑΟΚ με αυτά και με εκείνα, πήρε τον «χρυσό» για εκείνον και σύμφωνα με το ματς, βαθμό της ισοπαλίας.