Δε γινόταν να χαθεί η θέση στους ομίλους για τον Ολυμπιακό. Πήρε ισοπαλία (2-2) στη Σλοβακία και δίνει ραντεβού στην αυριανή κλήρωση, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς. Ντεμπούτο και γκολ για τον Ονιεκουρού, βρήκε δίχτυα ο Ελ Αραμπί, πέρασε ως αλλαγή ο Ρόνι Λόπες.

Ο Ολυμπιακός πήρε εκείνος το εισιτήριο για τους ομίλους του Europa League, καθώς έφυγε με την ισοπαλία (2-2) επί της Σλόβαν Μπρατισλάβας. Ραντεβού το μεσημέρι της Παρασκευής (13:00) για την κλήρωση.

Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα…

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Οι Πειραιώτες αντιμετώπιζαν τη Σλόβαν Μπρατισλάβας στο στάδιο «Τέχελνε Πόλε» της Μπρατισλάβα. Στόχος φυσικά, η νίκη πρόκριση για την ομάδα μας, ώστε να βρίσκονται εκείνοι στο μεγάλο ραντεβού, αύριο Παρασκευή και την κλήρωση για τη φάση των ομίλων του Europa League.

Η ομάδα μας, για το αποψινό ματς ήταν πάνοπλη, με μόνη απουσία εκείνη του Γιώργου Μασούρα, ο οποίος ήταν και η μοναδική αλλαγή από το προηγούμενο ματς των δύο ομάδων.

Τα πλάνα των προπονητών:

Για τους γηπεδούχους, ο Βλάντιμιρ Βάις παρέταξε τους Χόβαν στην εστία και Πάουστσεκ, Κάσια, Μποζίκοφ και Ντε Μάρκο στην άμυνα. Μπροστά βρίσκεται ο Κανκάβα, ενώ ακόμη πιο μπροστά οι Βάις και Ζμρχαλ. Στα φτερά βρέθηκαν οι Τσάβριτς και Γκριν, με τον Χέντι ως μοναδικό προωθημένο. Στον πάγκο βρέθηκαν οι Κρίζαν, Ντε Καμπς, Ιμπραχίμ Ραμπιού, Ντράζιτς, Στρέλετς, Μούσταφιτς, Χρντσαρ, Λιχί, Σουλά και Τρνόφσκι.

Για τον Ολυμπιακό του Πέδρο Μαρτίνς, όπως αναφέραμε υπήρχε υπεροπλία. Είδαμε στο βασικό σχήμα για πρώτη φορά τον Χένρι Ονιεκουρού. Συγκεκριμένα, τη θέση στην εστία πήρε ο Τσέχος διεθνής, Τόμας Βατσλίκ, με τους Λαλά, Σισέ, Παπασταθόπουλο και Ρέαμπτσιουκ να συνθέτουν την αμυντική γραμμή. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Καμαρά και Εμβιλά, ενώ ακριβώς μπροστά τους ήταν ο Αγκιμπού Καμαρά. Στις πτέρυγες της επίθεσης βρέθηκαν οι Ονιεκουρού και Βαλμπουενά, με τον Ελ Αραμπί να είναι ο μόνος προωθημένος. Στον πάγκο βρέθηκαν οι Τζολάκης, Μπουχαλάκης, Χασάν, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Κούντε, Λόπες, Μπα, Μάρκοβιτς, Τικίνιο, Σουρλής και Ραντζέλοβιτς.

Το πρώτο μέρος τα είχε όλα: Αποβολή, γκολ και… λαβωμένο Ολυμπιακό!

Ο Ολυμπιακός από το ξεκίνημα της αναμέτρησης έδειξε τις διαθέσεις του. Θέλησε να επιβάλλει το ρυθμό του και να έχει τις πρώτες επισκέψεις του στα καρέ του Χόβαν. Μόλις στο 6ο λεπτό, ο Μαντί Καμαρά δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, με την μπάλα να κοντράρεται στα σώματα και να καταλήγει κόρνερ. Στα επόμενα λεπτά, οι Πειραιώτες είχαν την κατοχή, με τις δύο ομάδες να μην κάνουν κάποια αξιοσημείωτη φάση για γκολ.

Μόλις συμπληρώθηκαν 15 λεπτά στην αναμέτρηση της Σλοβακίας, οι γηπεδούχοι έφτασαν μια ανάσα από το γκολ. Ο Χέντι πέρασε τον Σισέ και σε τετ α τετ με τον Βατσλίκ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, με τον Τσέχο να φυλά αρκετά καλά τη γωνία του.

Στο 26ο λεπτό, η Σλόβαν έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Ντε Μάρκο. Ο παίκτης των γηπεδούχων, έκανε ένα σκληρό χτύπημα στον Μαντί Καμαρά, ενώ δέχτηκε την κόκκινη από τον διαιτητή. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Θρύλος έχασε δύο ευκαιρίες για κάτι καλό στο ματς. Αφενός, στο 29’ μετά την εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, και τον Καμαρά να μην προλαβαίνει να «τσιμπήσει» την μπάλα και δύο λεπτά αργότερα, μετά από εξαιρετική πάσα του Ονιεκουρού στον Ρέαμπτσιουκ και γύρισμα του τελευταίου στον Βαλμπουενά, με τον Γάλλο να σουτάρει αρκετά ψηλά από την εστία του Χόβαν.

Εν τέλει, στο 33’ το γκολ για τον Ολυμπιακό ήρθε, με σκόρερ τον Γιουσέφ Ελ Αραμπί. Ο Ματιέ Βαλμπουενά έκανε μια τρομερή σέντρα, με τον Μαροκινό «δολοφόνο» να ανοίγει το σκορ για την ομάδα του. Βέβαια, αμέσως μετά το γκολ του Ολυμπιακού, ο Πέδρο Μαρτίνς αντικατέστησε τον Καμαρά λόγω του τραυματισμού του, με τον Ανδρέα Μπουχαλάκη.

Στα επόμενα λεπτά η Σλόβαν κατάφερε να φέρει στα ίσια το ματς. Συγκεκριμένα, στο 42’ οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-1, λόγω της χαλάρωσης που έδειξε ο Ολυμπιακός μετά το γκολ που πετυχε. Ο Χέντι από κοντά σκόραρε για την ομάδα του, μετά από ένα γύρισμα που πέρασε από τον Λαλά και όλη την άμυνα. Ο Γερμανός διαιτητής έδειξε 4 λεπτά καθυστερήσεων, ενώ στο πρώτο μέρος δεν άλλαξε κάτι, μετά τα δύο γκολ των ομάδων.

Είδαμε θετικό Ονιεκουρού και Ρόνι Λόπες!

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους, οι δύο ομάδες δεν είχαν κάποια αλλαγή. Ο Χένρι Ονιεκουρού ήταν αρκετά κινητικός, ψάχνοντας το γκολ. Εν τέλει, στο 54’ πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Ο Νιγηριανός έκανε το σουτ, με την μπάλα να βρίσκει αρχικά στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα, μετά από γρήγορη εκτέλεση φάουλ του Μπουχαλάκη.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο νεοφερμένος Ρόνι Λόπες έκανε την πρώτη του συμμετοχή με τον Ολυμπιακό, καθώς ο Πέδρο Μαρτίνς τον έριξε στο ματς. Ο ίδιος πήρε τη θέση του Ματιέ Βαλμπουενά, ο οποίος έβγαλε την ασίστ για το πρώτο τέρμα της ομάδας μας.

Στο 62’ η Σλόβαν ισοφάρισε για δεύτερη φορά, χάρη σε κεφαλιά του Γκριν. Αρχικά μετά από κόρνερ πήρε κεφαλιά αρχικά ο Μποζίκοφ και μετέπειτα για το γκολ ο Γκριν. Με τους παίκτες του Θρύλου να έχουν πολύ κακή τοποθέτηση στην άμυνα. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Βάις έριξε τον Ντε Καμπς αντί του Τσάβριτς στον αγώνα.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός άλλαξε αρκετά την εικόνα του. Πέρασε τρεις ποδοσφαιριστές, συγκεκριμένα τους Βρουσάι, Κούντε και Χασάν, αντί των Εμβιλά, Ονιεκουρού και Ελ Αραμπί. Η Σλόβαν, φτάνοντας περίπου στο 80ο λεπτό, έριξε ακόμη δύο ποδοσφαιριστές στην αναμέτρηση. Στη θέση των Χέντι και Βάις, πέρασαν οι Ντράζιτς και Στρέλετς.

Στα επόμενα λεπτά, ο Ολυμπιακός απείλησε αρχικά με τον Λόπες, ο οποίος έκανε μια ντρίμπλα, όμως δεν πρόλαβε να δοκιμάσει το σουτ. Ενώ αμέσως μετά, ο Ρέαμπτσιουκ δέχτηκε ένα τράβηγμα εντός περιοχής, το οποίο θα μπορούσε να δοθεί και πέναλτι. Λίγα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’, ο Βάις έβαλε και τους Χρντζαρ-Κρίζαν αντί των Γκριν και Πάουστσεκ.

Ο έξτρα χρόνος των καθυστερήσεων ήταν 4 λεπτά, με τον Θρύλο να ολοκληρώνει το έργο του και να παίρνει εκείνος την πρόκριση στους ομίλους του Europa League.