Οι «ερυθρόλευκοι» ξέσπασαν πάνω στην «αιώνια» πελάτισα Βουλιαγμένη, με μία πα΄ρα πολύ καλή εμφάνιση και κέρδισε με 12-5...

Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε την Βουλιαγμένη στο Παπαστράτειο στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α1 στο πόλο ανδρών με τους ερυθρόλευκους να παίζουν αρκετά καλά και να νικούν με 13-5

Ρεπορτάζ από τον Κωνσταντίνο Τούμπανο…

Ολυμπιακός – Σαμπαντέλ Live Streaming: Δείτε ζωντανά τον τελικό εδώ

Ο Ολυμπιακός άρχισε δυνατά σκοράροντας στην πρώτη του επίθεση, με τους ερυθρόλευκους να παίζουν αρκετά σφιχτή άμυνα στο πρώτο οκτάλεπτο και να κρατάει την ομάδα της Βουλιαγμένης χωρίς γκολ. Στην συνέχεια ο Πάβιτς με δύσκολη επέμβαση που κράτησε το μηδέν για τον Ολυμπιακό, που τελείωσε το πρώτο οκτάλεπτο με 1-0 υπέρ του.

Το δεύτερο οκτάλεπτο άρχισε πιο δυνατά για τις δύο ομάδες αφού ο Ολυμπιακός κατάφερε να σκοράρει 2 γκολ που έφεραν το σκορ στο 3-0, με την Βουλιαγμένη να αντιδρά σκοράροντας δύο γκολ που έκαναν το ματς 3-2, ο Ολυμπιακός όμως στην συνέχεια του οκταλέπτου έκανε ότι ήθελε τους αντιπάλους του αφού τελείωσε το ημίχρονο με 6-2.

Το τρίτο οκτάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν αρκετά καλή άμυνα με τους ερυθρόλευκους να παίζουν αρκετά καλή άμυνα και να φτάνουν και το σκορ στο 8-2 και να κρατάνε την Βουλιαγμένη 7 αγωνιστικά λεπτά δίχως γκολ αλλά στο τελευταίο λεπτό δέχτηκαν δύο γκολ που έδειξαν χαλαρότητα με το σκορνα ολοκληρώνεται στο 3ο οκτάλεπτο με 8

Το τελευταίο οκτάλεπτο ξεκίνησε με ένα σερί 3-0 για τον Ολυμπιακό που έφερε το σκορ στο 11-4 με γκολ των Μπούσλιε,Φουντούλη και Γούνα. Με την συνέχεια η Βουλιαγμένη έκανε το 11-5 με τον Τίγκα και τους ερυθρόλευκους του Θοδωρή Βλάχου να σκοράρουν 2 ακόμα γκολ που καθόρισαν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα, με το τελικό σκορ να τελειώνει με 13-5 για τον Ολυμπιακό.

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 5-2, 2-2,  4-1

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Γούνας (π/π, 7:21)

2ο οκτάλεπτο: 2-0 Σκουμπάκης (περιφέρεια, 7:31), 3-0 Σκουμπάκης (περιφέρεια, 6:43),
3-1 Καλογερόπουλος (π/π, 6:04), 3-2 Μπάσιτς (περιφέρεια, 4:22), 4-2 Γούνας (π/π, 3:57), 5-2 Μπούσλιε (κόντρα, 2:26), 6-2 Γούνας (περιφέρεια, 00:06)

3ο οκτάλεπτο: 7-2 Φουντούλης (κόντρα, 7:29), 8-2 Μπούσλιε (π/π, 2:48), 8-3 Γκιουβέτσης (π/π, 00:49)

4ο οκτάλεπτο: 9-4 Μουρίκης (φουνταριστός, 5:14), 10-4 Γούνας (περιφέρεια, 4:14), 11-4 Φουντούλης (π/π, 3:09), 11-5 Ποντικέας (π/π, 00:55), 12-5 Δερβίσης (περιφέρεια, 00:26)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Σκουμπάκης 2, Γεννηδουνιάς, Φουντούλης 2, Νικολαϊδης, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 2, Μουρίκης 1, Γούνας 4, Αργυρόπουλος, Κάκαρης, Γαλανόπουλος, Χαλυβόπουλος,

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Χέρβο Κόλιανιν): Χρύσανθος, Μπάσιτς 1, Καλογερόπουλος 1, Γκιουβέτσης 1, Τσαταλιός, Γουβής, Αφρουδάκης, Ποντικέας 1, Καπετανάκης, Τίγκας 1, Σολανάκης, Ανδρεάδης, Χριστοφορίδης, Σταμέλος