Ένας μαγικός Ολυμπιακός, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 (σκόρερ οι Κέιν -πέναλτι- και Μόουρα), κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς σε 2-2, χάρη σε γκολ των Ποντένσε και Βαλμπουενά, με αντίπαλο την περσινή φιναλίστ του θεσμού, Τότεναμ. Ρεσιτάλ έδωσε ο λαός του Θρύλου, ενώ οι οργανωμένοι σήκωσαν και ένα φανταστικό Coreo! Αυτός ο Θρύλος έχει να δείξει πολλά στην Ευρώπη. Αναλυτικό ρεπορτάζ από το «Γ. Καραϊσκάκης» του Μιχάλη Μαχαίρα....

Ο Ολυμπιακός ήταν συνεπής για άλλη μια σεζόν, στο ραντεβού με τα αστέρια, και τους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Τσάμπιονς Λιγκ… δίχως Ολυμπιακό, δεν έχει νοστιμάδα. Πρώτη αντίπαλος για τους ομίλους, η Λονδρέζικη Τότεναμ, η φιναλίστ του θεσμού πέρυσι. Ο Ολυμπιακός… έχει παράδοση να αντιμετωπίζει φιναλίστ και μάλιστα να τις «λυγίζει», στο ΝΑΟ το σπίτι μας, το «Γ. Καραϊσκάκης».

Μώραλης:«Είναι προφανές ότι πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας»

Ο Σισέ τελικά έμεινε εκτός αποστολής για την ομάδα μας, με τον ίδιο σύμφωνα με τις πληροφορίες να βρίσκεται στο νοσοκομείο με λοίμωξη του αναπνευστικού.

Ο κόσμος έδωσε ρέστα από το πρώτο δευτερόλεπτο που μπήκε στο γήπεδο. Μάλιστα, κατά την έναρξη του ματς δημιούργησαν ένα κορεό, με έναν οπαδό που δείχνει το δρόμο προς τους παίκτες της ομάδας. Έγραφε χαρακτηριστικά «Call Of Duty» και είχε γκρίζα, άσπρα και κόκκινα σημαιάκια.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Για τον Ολυμπιακό και τον Πέδρο Μαρτίνς, η ενδεκάδα δεν είχε αρκετές αλλαγές. Ο Σα, ως γνωστόν ξεκίνησε κάτω απ’ τα δοκάρια, για την ομάδα μας, με την τετράδα άμυνας να είναι, στα πλάγια Ομάρ-Τσιμίκας και στόπερ οι Μεριά και Σεμέδο. Ο Πορτογάλος τελικά δήλωσε «παρών» και ξεκίνησε βασικός την αναμέτρηση επί της Τότεναμ. Στον άξονα βρέθηκαν οι Μπουχαλάκης και Γκιλιέρμε, ενώ στις πτέρυγες οι Μασούρας και Ποντένσε. Προωθημένος ήταν ο Γκερέρο, ενώ ο Βαλμπουενά βρέθηκε ακριβώς πίσω του.

Για τον Μαουρίσιο Ποκετίνο και την Τότεναμ έγιναν πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα. Ο Μαουρίσιο Ποκετίνο, επέλεξε την αρχική του ενδεκάδα σε σύστημα 4-2-3-1, με τον Γιορίς κάτω από τα δοκάρια και τους Αντερβάερελ, Βερτόνγκεν, Σάντσες, Γουίνκς, Κέιν, Άλι, Έρικσεν, Μόουρα, Ντομπέλε και Ντέιβις.

«Καμίνι» ο ΝΑΟΣ, κόντρα στη ροή προηγήθηκε η Τότεναμ, μπήκε ξανά στο παιχνίδι χάρη στον Ποντένσε!

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, έλειψε η μεγάλη ευκαιρία και για τις δύο ομάδες, στο πρώτο 15λεπτο ουσιαστικά είχαμε μονάχα την φάση του Ποντένσε στο 8ο λεπτό και το σουτ που δοκίμασε ο Γκερέρο στο 16’. Στο 18ο λεπτό, ο Ολυμπιακός, μέσα σε ένα «Γ. Καραϊσκάκης» καμίνι, είχε την πρώτη του καλή ευκαιρία με ένα δοκάρι σε σουτ του Γκερέρο, μετά από σέντρα του Τσιμίκα και πάσα με το στήθος του Ποντένσε, με τον Γκιλιέρμε να παίρνει το ριμπάουτ, με ένα σουτ «σκαστό», το οποίο πέρασε άουτ.

Στο 24ο λεπτό, ο Ομάρ δοκίμασε ένα σουτ, το οποίο κατέληξε σε σώματα, μετά από νέο σουτ του Ποντένσε απείλησε ξανά ο Ολυμπιακός. Όμως, κόντρα στη ροή του ματς, η Τότεναμ κέρδισε πέναλτι, όταν ο Ρόκι καταλόγισε μαρκάρισμα του Μεριά στον Κέιν. Με την Τότεναμ να παίρνει προβάδισμα στο «Γ. Καραϊσκάκης» στο 26’ της αναμέτρησης. Στο 30ο λεπτό, είχε και «γλυκό» για την ομάδα μας, αφού ο Λούκας Μόουρα έκανε το 0-2, χάρη σε ένα σουτ εκτός περιοχής που κέρδισε τον Ζοσέ Σα. Σε εκείνο το σημείο δυσκόλευε αρκετά το έργο της ομάδας του Μαρτίνς.

Πριν λήξει το ημίχρονο όμως, ο Ολυμπιακός έδειξε πολύ σκληρός για να πεθάνει. Αφού ο Ποντένσε μείωσε στο σκορ, χάρη σε ασίστ του Βαλμπουενά και τελείωμα από τον Πορτογάλο, κάνοντας το 1-2 στο 44’.

Με αυτό το σκορ ο Ολυμπιακός και η Τότεναμ πήγαν στα αποδυτήρια, με το δεύτερο μέρος να είναι κομβικό.

Απόλυτη ηδονή!

Το ετοίμαζε ο Ολυμπιακός, έκανε τις φάσεις, απείλησε, αλλά του έλειπε το γκολ.

Στο 52’ της αναμέτρησης, ύστερα από μια επίθεση διαρκείας του Ολυμπιακού, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς κέρδισε πέναλτι. Ένα πέναλτι, το οποίο έστειλε εντός εστίας ο Ματιέ Βαλμπουενά, με τον Θρύλο να ισοφαρίζει σε 2-2. Το πέναλτι κέρδισε ο Γάλλος σταρ, από τον Βερτόνγκεν.

Ο Θρύλος στεκόταν ξεκάθαρα καλύτερα στο ματς, είχε ευκαιρίες, με την Τότεναμ να δείχνει… μικρότερη, μπροστά στον Πειραϊκό σύλλογο. Στο 61′ ο Ολυμπιακός απείλησε ξανά, χάρη σε σουτ του Μασούρα, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Ποκετίνο έκανε την πρώτη αλλαγή για τους Λονδρέζους, με τον Σισοκό να περνά στη θέση του Ντομπελέ. Μεγάλη επέμβαση για τον Σα με τα πόδια σε νέα μεγάλη φάση της Τότεναμ, χάρη σε τετ α τετ από την πλευρά του Τσιμίκα, φάση που έγινε στο 65ο λεπτό και… ουσιαστικά γλύτωσε ο Θρύλος.

Στο 68ο λεπτό, ο Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε την πρώτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό, με τον Γιασίν Μπενζία να κάνει ντεμπούτο και να περνά στη θέση του Γάλλου σταρ, Ματιέ Βαλμπουενά, ο οποίος για άλλη μια φορά, άφησε το στίγμα του.

Σχεδόν, 15 λεπτά πριν το τέλος του ματς, ο Ποκετίνο πέρασε τον Σον αντί του Ντέλε Άλι. Λίγες στιγμές αργότερα, ο Ποντένσε πάσαρε στον Μπενζιά, ο οποίος από θέση μες στην περιοχή σούταρε ψηλά εκτός εστίας του Γιορίς. Στο 76′ ο Λαμέλα πέρασε στο ματς, αντί του σκόρερ για την Τότεναμ, Μόουρα.

Και δύο λεπτά αργότερα, ο Μασούρας έδωσε τη θέση του στον Ραντζέλοβιτς! Ο οποίος αναμενόταν να δώσει πνοή και ώθηση στην ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς. Στα επόμενα λεπτά, η Τότεναμ πίεζε, είχε την κατοχή, και προσπαθούσε να κάνει ό,τι καλύτερο μπορούσε στον Πειραιά. Σε ένα ματς που σίγουρα έδειξε τις αδυναμίες της, με τον Θρύλο να την ξεγυμνώνει. Στο 87ο λεπτό απείλησε αρκετά τον Σα. Ο Λαμέλα πήγε να κάνει την ζημιά από πλάγια, αλλά ο Πορτογάλος κίπερ ήταν εκεί για να βγάλει την μπάλα. Στην συνέχεια η Τότεναμ είχε δοκάρι αλλά υπήρχε οφσάιντ στην φάση. Σχεδόν δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90, ο Ελ Αραμπί μπήκε στον αγώνα, αντί του Γκερέρο.

Οι καθυστερήσεις του ματς ήταν 5 λεπτά. Η ομάδα του Μαρτίνς είχε πατήσει κάτω την Τότεναμ, ενώ στο 90+4 κέρδισε κόρνερ, έπειτα από λάθος του Γιορίς που ανησύχησε τους Λονδρέζους.

Ο Θρύλος κατάφερε να πάρει την ισοπαλία, αν και μπορούσε και τη νίκη, δείχνοντας σίγουρα πως είναι «παρών» και στο ΚΑΣΤΡΟ του μπορεί να υποτάξει την ΚΑΘΕ ομάδα! Φυσικά με την ολοκλήρωση του ματς και το τελικό 2-2 επί της Τότεναμ, λαϊκή απαίτηση ήταν το «διπλό» στο ΟΑΚΑ και η νίκη επί του ΠΑΟ!