Στις σημαντικές ελλείψεις εστίασε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος τους λόγους της ήττα ςαπό την Ζαλγκίρις Κάουνας

Με εντός έδρας ήττα 85-86 σητην παράταση από την Ζαλγκίρις Κάουνας ολοκλήρωσε ο Ολυμπαικός τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο της φετινής Ευρωλίγκα, απόρροια των πολλών και σημαντικών του ελλείψεων Ο τεχνικός των «ερυθρόλευκων Γιάννης Σφαιρόπουλος στην καθιερωμένη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της χιτσκοκικής αναμέτρησης, εστίασε στις σημαντικές απουσίες που διαδραμάτισαν καταλυτικό ρόλο στην οικονομία του αγώνα: «Συγχαρητήρια στη Ζαλγκίρις για τη νίκη. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο τέλος, τόσο της κανονικής διάρκειας όσο και στην παράταση. Μικρές λεπτομέρειες, ένα ριμπάουντ, μια κακή άμυνα, μια κακή επίθεση, έκριναν το παιχνίδι. Με το διαθέσιμο ρόστερ προσπαθήσαμε για το καλύτερο.

Ήταν προφανές πως η γραμμή ψηλών μας ήταν ελλιπής και είχαμε πρόβλημα στα ριμπάουντ και την άμυνα. Ελπίζω οι απόντες να επιστρέψουν από την επόμενη προπόνηση, να δούμε σε τι κατάσταση α είναι και θα δουλέψουμε όλοι μαζί για να είμαστε έτοιμοι για τα play offs», τόνισε ο προπονητής των Πειραιωτών.

Bενζένκοφ: Πανικός στο Σακραμέντο μετά τις δηλώσεις του

Ερωτηθείς αν ο Ολυμπιακός έχασε κίνητρο μετά την εξασφάλιση του πλεονεκτήματος έδρας, απάντησε: «Δε νομίζω ότι δεν παίξαμε καλά. Ήταν ένα ματς ειδικών συνθηκών. Πείτε μου ποια ομάδα θα έχει τέσσερις ψηλούς εκτός και θα κερδίσει. Όταν εξασφαλίζεις το πλεονέκτημα έδρας το κίνητρο σίγουρα δεν είναι το ίδιο ισχυρό, αλλά δεν δείξαμε αδιαφορία ή χαλαρότητα. Ο Παπανικολάου είναι εκτός τέσσερις εβδομάδες, ο Πρίντεζης δύο, ο ΜακΛίν και ο Τιλί ήταν εκτός. Με τέσσερις απουσίες τι να κάνει ο προπονητής και τι να κάνουν οι παίκτες που έπαιξαν… Λιγοστεύουν οι επιλογές, προσπαθήσαμε να κερδίσουμε και χάσαμε με αυτές τις απουσίες στις λεπτομέρειες. Και στο Κάουνας μάς έλειπαν ο Πρίντεζης, ο Μάντζαρης και ο Μιλουτίνοφ. Γι’ αυτό ελπίζω να επιστρέψουν οι απόντες, έχουμε δύο ματς πρωταθλήματος και θέλουμε να τα εκμεταλλευτούμε».

Για το αν η Ρεάλ είναι πιο δύσκολος αντίπαλος από τη Ζαλγκίρις στα play offs, είπε: «Όλα τα παιχνίδια είναι δύσκολα στο επίπεδο αυτό, όλες οι ομάδες είναι κοντά και θα μετρήσει ποιος είναι σε καλύτερη κατάσταση τη δεδομένη στιγμή και ποιος θα εφαρμόσει καλύτερα το πλάνο στο γήπεδο. Είναι οι οκτώ καλύτερες ομάδες από έναν μαραθώνιο. Εμείς έχουμε το πλεονέκτημα, θέλουμε να το εκμεταλλευτούμε και να γεμίσει το ΣΕΦ».

Για το αν υπάρχουν κέρδη από παίκτες που βοήθησαν σήμερα, είπε: «Όλοι προσπάθησαν και βοήθησαν την ομάδα. Είχαμε ένα πολύ καλό διάστημα στην αρχή, ειδικά στην άμυνα, δεν συνεχίσαμε όμως έτσι και χάσαμε μια μεγάλη διαφορά σε τρία λεπτά. Η ομάδα έχει το ρόστερ, αλλά θέλω να το δω στο γήπεδο για να αξιοποιήσω όλα τα πολεμοφόδια που έχουμε».