Νίκη με 95-88 στη δεύτερη (!) παράταση για την Ισπανία, η οποία πηγαίνει σε άλλον έναν τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Μπορεί η Αυστραλία να σφυροκοπούσε, όμως η τρομερή φουρνιά των παικτών που διαθέτει και… η βοήθεια της διαιτησίας έδωσε στην Ισπανία, στη δεύτερη (!) παράταση την πρόκριση στον μεγάλο τελικό. Μια Ισπανία που επιβίωσε σε δύο παρατάσεις και τελικά κέρδισε με 93-88, διεκδικώντας την κορυφή του κόσμου.

Η ομάδα του Σκαριόλο έπαιξε τρομερά την άμυνα ζώνης, αποσυντονίζοντας τον Πάτι Μιλς, ενώ οι Μάρκ Γκασόλ (33π. 11/19 σουτ και 8/8 βολές), Ρίκι Ρούμπιο (19π. 12 ασίστ, 7 ριμπάουντ), Σέρχιο Γιούλ (17π) με τα μεγάλα του σουτ και Ρούντι Φερνάντεζ ξεχώρισαν και ουσιαστικά χάρισαν τη νίκη στους Ίβηρες. Στους 34 πόντους σταμάτησε ο φανταστικός Πάτι Μιλς, 16 πόντοι και 11 ριμπάουντ για τον Νικ Κέι, που ήρθε… από το πουθενά για μία επίσης μεγάλη εμφάνιση.

Βέβαια, μετά τη νίκη των Ισπανών, ο Άντριου Μπόγκουτ ήταν έξαλλος με τη διαιτησία του ημιτελικού με την Ισπανία και ούρλιαζε στην μικτή ζώνη. «Αηδία», έλεγε!

Ο άλλοτε σέντερ των Ουόριορς διαμαρτυρόταν για το φάουλ που δόθηκε υπέρ του Μαρκ Γκασόλ στο φινάλε της κανονικής διάρκειας του αγώνα και έκανε με τα χέρια του μια κίνηση που έδειχνε τα… χρήματα, προς τους ρέφερι της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 22-21, 32-37, 51-55. 71-71, 80-80 (α’ παράταση), 95-88 (δεύτερη παράταση)