Μία προκλητικότατη διαιτησία χάρισε απλόχερα τη νίκη στην Μπαρτσελόνα με 74-76 και παράλληλα έφερε την άδικη ήττα του Θρύλου.

Την Μπαρτσελόνα υποδεχόταν ο Ολυμπιακός για την 23η αγωνιστική της Euroleague, με τους «ερυθρόλευκους» να ηττώνται με 74-76 σε ένα βράδυ όπου η ψυχή και το πάθος δεν νίκησαν τον προκλητικό παράγοντα διαιτησία. Στο 11-12 πλέον η ομάδα του Πειραιά, έπειτα από αυτή την άδικη ήττα.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας παράταξε στο παρκέ τους Σλούκα, Τζένκινς, Χαραλαμπόπουλο, Πρίντεζη και Έλις, ενώ ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επέλεξε στην αρχική του πεντάδα τους Καλάθη, Χίγκινις, Κούριτς, Οριόλα και Μίροτιτς.

Δημοσίευμα «Βόμβα» για τον Θρύλο: «Έκλεισε τον Κίναν Έβανς ο Ολυμπιακός…»

«Παγωμένα» μπήκε στο παρκέ ο Ολυμπιακός, καθώς η Μπαρτσελόνα «έτρεξε» ένα σερί επτά πόντων για να προηγηθεί με 7-0. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν από το ξεκίνημα να βρουν λύσεις στο σκοράρισμα, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να ξεφύγει η διαφορά στους 11 πόντους (2-13), στο 5′. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μείωσε σε 6-13 με ένα μικρό σερί τεσσάρων πόντων, ωστόσο οι «μπλαουγκράνα» ήταν σταθερά μπροστά με διαφορές άνω των οκτώ πόντων. Το πρώτο και κακό επιθετικά δεκάλεπτα ολοκληρώθηκε με τον Θρύλο πίσω στο σκορ με 12-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Θρύλος προσπάθησε να διατηρηθεί κοντά στο σκορ και παράλληλα να μην αφήσει την Μπαρτσελόνα να ξεφύγει στο σκορ. Κάτι το οποίο πέτυχε, παρά το 12-23 των «μπλαουγκράνα» με το ξεκίνημα. Ο Ολυμπιακός που έσφιξε για λίγο την άμυνά του, κατάφερε με τρίποντο του ΜακΚίσικ να ρίξει τη διαφορά στους πέντε πόντους (22-27), όμως η ισπανική ομάδα βρήκε ξανά τον τρόπο να ανεβάσει το προβάδισμά της. Τα εύστοχα σουτ των Σμιτς και Χάνγκα πίσω από τα 6.75μμ. επανέφεραν τους «ερυθρόλευκους» στο -11 (26-37). Το τέλος της δεύτερης περιόδου βρήκε την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με το υπέρ της 30-40, έπειτα από ένα εκπληκτικό άλεϊ-ουπ κάρφωμα του Ζαν Σαρλ.

Στο ίδιο τέμπο με την δεύτερη περίοδο κινήθηκε και η τρίτη, με τους «ερυθρόλευκους» να κυνηγούσαν στο σκορ την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 12 πόντους, ωστόσο ο Θρύλος βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και έφερε το ματς στα μέτρα του. Αρχικά, οι Έλις και Πρίντεζης μείωσαν σε 41-46, με τους «ερυθρόλευκους» εν συνεχεία να παίρνουν και το προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα με 47-46, στο 28′. Οι «μπλαουγκράνα» προηγήθηκαν ξανά με 47-50 μετά από καλάθι του Χίγκινς στον αιφνιδιασμό, αλλά ο Ολυμπιακός με ένα σερί 6-0 έκλεισε την τρίτη περίοδο, όντας μπροστά στο σκορ με 53-50.

Με ένα τρίποντο του ΜακΚίσικ έκανε εκκίνηση στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, που προηγήθηκε με 56-50, αλλά είδε εν συνεχεία την Μπαρτσελόνα να φέρνει το ματς στα ίσα με τους Ντέιβις και Κούριτς για το 59-59. Ο Σπανούλης που εκτέλεσε πίσω από τα 6.75μμ. έβαλε εκ νέου μπροστά τον Θρύλο με 62-59, με τη συνέχεια να είναι δραματική με μάχες σώμα με σώμα για τη νίκη. Οι «μπλαουγκράνα» κατάφεραν να ισοφαρίσουν ξανά με ένα εύστοχο ζευγάρι βολών του Μίροτιτς, αλλά ο Σλόυκας έβαλε την ομάδα του Πειραιά ξανά μπροστά με τρίποντο (70-67). Ο Χίγκινς απάντησε για το 70-70 και το ματς έγινε ροντέο. Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 74-76, 6” πριν το φινάλε, με τους «ερυθρόλευκους» να μην καταφέρουν στην τελευταία επίθεση να στείλουν το ματς σε παράταση από τα δύο άστοχα φόλλοου των Μάρτιν και Σλόυκα. Ο Πρίντεζης σκόραρε στο τρίτο, αλλά το χρονόμετρο είχε αδειάσει, με αποτέλεσμα ο Θρύλος να ηττηθεί με 74-76. Μία ήττα, στην οποία έπαιξε ρόλο και ο παράγοντας διαιτησία, με τα «κοράκια» να δίνουν απλόχερα τη νίκη στην ομάδα του Σάρας…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ, Γιόβτσιτς, Τραβίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-21, 30-40, 53-50, 74-76

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 1 (0/2 σουτ, 1/2 βολές), Χαραλαμπόπουλος (0/3 σουτ), Λαρεντζάκης 3 (1/5 τρίποντα), Σπανούλης 12 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Σλούκας 11 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 5, Πρίντεζης 10 (1), Ζαν Σαρλ 6, Τζένκινς, Έλις 8 (4/5 δίποντα, 13 ριμπάουντ, 4 λάθη), ΜακΚίσικ 18 (2/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 λάθη)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10, Βέστερμαν (0/2 τρίποντα), Χάνγκα 3 (1), Μπολμάρο, Σμιτς 7 (1), Οριόλα 11 (5/7 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χίγκινς 14 (2), Μαρτίνεθ, Κούριτς 3, Μίροτιτς 16 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 12 (1 τρίποντο, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/37 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 10/15 βολές, 37 ριμπάουντ (20+17), 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 22/34 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 14/22 βολές, 29 ριμπάουντ (22+7), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 18 λάθη, 3 μπλοκ