Ο γκαρντ του Ολυμπιακού με νταμπλ-νταμπλ (25 πόντους, 10 ασίστ) έκανε παπάδες στον «τελικό» Λετονία-Μαυροβούνιο, αλλά δεν ήταν αρκετό. Κέρδισαν με 80-74 ωστόσο ήθελαν διαφορά άνω των 9 πόντων. Καλός και ο Τίμα.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στη Ποντγκόριτσα η Λετονία κέρδισε το Μαυροβούνιο με 80-74 ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη με διψήφια διαφορά πόντων (σ.σ. είχε ηττηθεί με 9) και κατά συνέπεια την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας.

Οι Λετονοί σε πολλά σημεία του αγώνα είχαν τη διαφορά που χρειάζονταν, είχαν ξεκινήσει στο ματς με ένα 10-0, αλλά το Μαυροβούνιο κατάφερνε να «επιστρέφει» στο ματς και να μαζεύει τη διαφορά.

Μώραλης:«Είναι προφανές ότι πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας»

Ο Γιάνις Στρέλνιεκς του Ολυμπιακού αναμφίβολα ήταν ο ηγέτης της Λετονίας, καθώς σε 36:38 λεπτά είχε 25 πόντους (με 6/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 7/9 βολές), 5 ριμπαουντ, 10 ασίστ, και 37 ranking ωστόσο στα τελευταία δευτερόλεπτα ο προπονητής του τον τράβηξε στον πάγκο. Καλά τα πήγε και ο Γιάνις Τίμα, που στο τέλος έκανε ένα επιθετικό φάουλ (στο 68-75). Σε 29:36 λεπτά είχε 11 πόντους (0/1 δίποντο, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη και 1 κλέψιμο.