Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σάσα Βεζένκοφ, ο Ολυμπιακός νίκησε μέσα στο Βερολίνο την Άλμπα με 84-80 και έφτασε στην τρίτη συνεχόμενη νίκη του στην Ευρωλίγκα...

Ο Ολυμπιακός φιλοξενούνταν από την Άλμπα Βερολίνου στη Γερμανία, για την 30η αγωνιστική της Euroleague, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν τη νίκη με 84-80 και να φτάνουν στην τρίτη συνεχόμενη νίκη τους στη διοργάνωση χάρη στον εξαιρετικό Σάσα Βεζένκοφ, που πέτυχε 31 πόντους.

Ο Αϊτό Ρενέσες επέλεξε στην αρχική του πεντάδα τους Σίβα, Ερικσον, Φοντέκιο, Σίκμα και Λάμερς, ενώ ο Γιώργος Μπαρτζώκαας παράταξε στο παρκέ τους Τζένκινς, Σλούκας, Χάρισον, Βεζένκοβ και Ελις.

Δημοσίευμα «Βόμβα» για τον Θρύλο: «Έκλεισε τον Κίναν Έβανς ο Ολυμπιακός…»

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με 4-9 έπειτα από καλάθι του Έλις. Από εκεί και έπειτα η Άλμπα «έτρεξε» ένα σερί 8-0, με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά στο σκορ με 12-9 από το τρίποντο του Σίβα. Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός έφερε στα ίσα το παιχνίδι με εύστοχο σουτ του Βεζένκοφ πίσω από τα 6,75 για το 16-16, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 18-16 υπέρ της γερμανικής ομάδας.

Σταθερά μπροστά ήταν η Άλμπα Βερολίνου στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Ολίντε να διαμορφώνει το 26-20 για την ομάδα του. Σπανούλης, Ζαν Σαρλ και Πρίντεζης έδωσαν λύσεις στον Ολυμπιακό, που κατάφερε να φέρει το ματς στο 29-29 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν βρέθηκαν πίσω στο σκορ και είχαν ένα μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα (37-32). Σλούκας και Ζαν Σαρλ ισοφάρισαν σε 37-37 για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι είδαν τον Σίβα να διαμορφώνει το 42-37 του δεύτερου δεκαλέπτου.

Με ένα σερί 6-0 μπήκε στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός, με τους ΜακΚίσικ και Πρίντεζη να δίνουν προβάδισμα στον Θρύλο για πρώτη φορά στο ματς (42-44). Έκτοτε, το ματς είχε αρκετές εναλλαγές στο σκορ, με την Άλμπα από το 47-49 να παίρνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων με δύο διαδοχικά από τους Λάμερς και Έρικσον για το 53-49. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφερε με τον εξαιρετικό Βεζένκοφ να φτάσει στο 60-62, με τον Τίμαν να διαμορφώνει το 62-62 της τρίτης περιόδου.

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην τελευταία περίοδο, με τους Σλούκα και Βεζένκοφ να διαμορφώνουν το 65-71 με δύο δικά τους τρίποντα. Οι «ερυθρόλευκοι», μάλιστα, προηγήθηκαν και με διψήφια διαφορά, έπειτα από δύο νέα τρίποντα των Λαρεντζάκη και Σλούκα για το 67-77. Η Άλμπα ροκάνισε σιγά – σιγά τη διαφορά και κατάφερε να μειώσει σημαντικά σε ένα κρίσιμο σημείο (74-78), 1:28 πριν το φινάλε. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν διαχειρίστηκε σωστά το προβάδισμα που είχε, με τον Έρικσον να φέρνει το παιχνίδι σε απόσταση αναπνοής (78-79). O τρομερός Βεζένκοφ όμως με ένα καθοριστικό τρίποντο και 2/2 βολές έβαλε την υπογραφή του για την τρίτη συνεχόμενη νίκη του Θρύλου με 80-84.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Περάντι, Αμπρόσοφ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 42-37, 62-62, 80-84

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Σίβα 14 (1/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ασίστ), Γκιφάι 8 (4/4 δίποντα), Ντέλοου 5 (1), Έρικσον 7 (2/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Σνάιντερ, Ολίντε 3, Φοντέκιο 7 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τίμαν 9 (1), Γκρέιντζερ 3 (1), Σίκμα 11 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λάμερς 13 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 7 (2 τρίποντα, 3 ασίστ), Σπανούλης 3 (1), Σλούκας 14 (1/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Βεζένκοβ 31 (4/9 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Πρίντεζης 6, Ζαν-Σαρλ 5 (6 ριμπάουντ), Τζένκινς, Κουφός, Έλις 9 (4/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 9 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 20/32 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 13/15 βολές, 32 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 11 επιθετικά), 22 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/32 δίποντα, 14/30 τρίποντα, 8/16 βολές, 40 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 15 επιθετικά), 20 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 19 λάθη