Εντυπωσιακός ο Πρωταθλητής Ευρώπης Ολυμπιακός υπέταξε τον ΑΝΟ Γλυφάδας με 16-4 πετυχαίνοντας τη τρίτη διαδοχική του νίκη στο πρωτάθλημα Α1

Τη διαρκή ανοδική του πορεία πιστοποίησε ο Ολυμπιακός. Οι πρωταθλητές Ευρώπη πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, επικράτησαν του ΑΟΝ Γλυφάδας με 16-4 και πανηγύρισαν την Τρίτη τους διαδοχική νίκη στην Α1

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν πώς ανεβάζουν… στροφές και πλέον μπορούν να εστιάσουν την προσοχή τους στην αναμέτρηση με το Ανόβερο, το προσεχές Σάββατο (03/11) στη Γερμανία.

Μετρά αντίστροφα για τη Φενέρ ο Ολυμπιακός! (pic)

Το πιο σημαντικό ήταν πώς ο Ολυμπιακός από την αρχή του ματς μπήκε δυνατά. Δεν επέτρεψε στη Γλυφάδα να δημιουργήσει φάσεις, ενώ στην επίθεση υπήρχε καλή κυκλοφορία της. Με το σκορ μετά από 8 λεπτά να είναι 3-1. Στο δεύτερο οκτάλεπτο, δε, πίεσε περισσότερο, έκλεψε μπάλας και αξιοποίησε την υπεροχή του. Με επιμέρους σκορ 7-1, έκλεισε το ημίχρονο στο +8 (10-2)!

Στο τρίτο η άμυνα ήταν όλα τα… λεφτά. Ο Γαλανόπουλος δεν χρειάστηκε να επέμβει, ο Θρύλος σκόραρε τέσσερις φορές σε εκείνο το σημείο και το σκορ έφτασε στο +12 (14-2) μετά από τρεις περιόδους. Στην τελευταία ήταν λογικό να υπάρξει μια σχετική χαλάρωση, αλλά δεν άλλαξε κάτι με το +12 να παραμένει ως το τέλος, αφού το ματς ολοκληρώθηκε με 16-4 για τον Ολυμπιακό.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 7-1, 4-0, 2-2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θ. Βλάχος): Γαλανόπουλος, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 5, Νικολαϊδης 1, Δερβίσης 1, Μπούσλιε 2, Κάκαρης 1, Γούνας 4, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς 1, Χαλυβόπουλος.

ΑΝΟ Γλυφάδας (Δ. Μάζης): Γαβαλάς, Τρας, Πετρόπουλος, Κουτσιαλής 2, Γέμελος, Φωτόπουλος, Γιαννόπουλος, Αλβέρτης, Χατζηγούλας 1, Παπασηφάκης, Παπανικολάου, Παπούκας 1, Σαλτέρης, Μπραϊμης, Χαλυβόπουλος.