Εκπληκτικός ο Ολυμπιακός συνέτριψε το Ρέθυμνο με 99-66 στο κεκλεισμένων των θυρών φιλικό που έδωσε στο ΣΕΦ κι έδειξε να βρίσκεται σε πολύ καλό δρόμο

Την τρίτη του διαδοχική νίκη στα ισάριθμα φιλικά του παιχνίδια πέτυχε ο Ολυμπιακός, ο οποίος συνέτριψε το Ρέθυμνο με 99-66 στο ΣΕΦ  σε φιλικό που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών.

Σε πολύ υψηλό ρυθμό έπαιξε ο Ολυμπιακός στο πρώτο του τεστ μετά το διάστημα του βασικού σταδίου προετοιμασίας στο Μέτσοβο . Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ αντιμετώπισε το Ρέθυμνο, στο ΣΕΦ, φτάνοντας εύκολα στη νίκη, σε μια αναμέτρηση που οι Ντέιβιντ Μπλατ και Σταύρος Μυκονιάτης είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν πρόσωπα και σχήματα ενόψει της νέας σεζόν.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Live Streaming

Ο Ολυμπιακός μπήκε με πολύ υψηλό βαθμό συγκέντρωσης από τα πρώτα λεπτά με ξεκάθαρη διάθεση να δείξει από νωρίς τις άγριες διαθέσεις του. Με «όπλο» τη ποικιλία στο σκοράρισμα, αλλά και την έφεση να παίζει γρήγορα η ομάδα, ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με διαφορά 21 πόντων (39-18).
Η συνέχεια ήταν ανάλογη και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Πειραιώτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, σε άμυνα και επίθεση, με τη διαφορά να αυξάνεται, για το 58-31 του πρώτου μέρους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς, με έφεση στο γρήγορο παιχνίδι. Η τρίτη περίοδος βρήκε τους ερυθρόλευκους να προηγούνται με διαφορά 31 πόντων (77-46).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με την ίδια διάθεση και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Μπλατ δεν ήθελε οι παίκτες του να χαλαρώσουν, με την διαφορά να μένει σε υψηλά επίπεδα για το τελικό 99-66.

Τα δεκάλεπτα: 39-18, 58-31, 77-46, 99-66

Ολυμπιακός : Γκος 14 (2τρ., 7 ριμπ., 9 ασ., 1 κλ.), Τολιόπουλος 8 (2τρ., 5 ασ., 2 κλ.), Τουπάν 12 (2τρ., 6 ριμπ., 1 ασ., 1 κλ.), Σπανούλης 12 (3τρ., 4 ριμπ., 8 ασ.), Βεζένκοφ 18 (3τρ., 6 ριμπ., 1 κλ.), Τσουμάνης, Αρσενόπουλος, Ποκουσέφκσι, Μπόγρης 5 (5ριμπ, 4 ασ., 1 κλ.), ΛεΝτέι 30 (2 τρ., 7 ριμπ, 3 ασ., 3 κλ., 2 κοψ.).

Ρέθυμνο: Χριστοδούλου 4, Τ. Ντάνιελς 12(1), Μπρέισι 9(1), Ε. Ντάνιελς 9(1), Γκάιτον 12(2), Ραζής 2, Σιγκούνας 3, Γλυνιαδάκης 2, Κουρέπης 6.