Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε εμφατικά το εμπόδιο της Μπάγερν Μονάχου. Δείτε την παρακάμερα του αγώνα.

Παρακάμερα – Θρύλος: Ο Ολυμπιακός επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στις νίκες! Επιβλήθηκε της Μπάγερν με 83-60, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και διατήρησε το ευρωπαϊκό του αήττητο στο ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν απόλυτα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Με καλή άμυνα και επιθετική αιχμή τον Ντόρσεϊ «έχτισαν» μόλις στο 4’ μια διαφορά 10π. (10-0). Με την ίδια συνταγή και τους Βεζένκοφ και Μάρτιν να παίρνουν τη σκυτάλη στο σκοράρισμα η ομάδα μας έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +16 (26-10).

Γκριμάου: «Πολύ δύσκολος αντίπαλος ο Ολυμπιακός…»

Και δεν σταμάτησαν εκεί… Όποιος παίκτης κι αν πάτησε παρκέ δεν υστέρησε, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα ο δείκτης της διαφοράς να ανέβει κι άλλο (41-19 στο 16’) και να φτάσει στην μέγιστη τιμή του με την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου (+25, 49-24). Και όλα αυτά παρά το γεγονός ότι οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 0% από την γραμμή του τριπόντου (0/6)!

Στην 3η περίοδο η εικόνα δεν άλλαξε… Ο Ολυμπιακός με βασικό όπλο του την άμυνα, αλλά και τους εξαιρετικούς Γουόκοπ και Φαλ, αύξησε κι άλλο τις αποστάσεις (34π., 65-31 στο 29’).

Δεν συνέβη, ομως, το ίδιο και στην 4η περίοδο. Κακές επιθετικές επιλογές και αμυντικά κενά επέτρεψαν στους Γερμανούς να ρίξουν τη διαφορά στους 17π. (75-58 στο 38’). Τελικά, ο Ολυμπιακός «χτύπησε» από την περιφέρεια δια χειρός ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκη και «κλείδωσε» οριστικά τη νίκη.