Σαν σήμερα (8/4) ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρώτο πρωτάθλημα στο βόλεϊ γυναικών.

Σαν σήμερα (8/4) το 2013 ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας του στο βόλεϊ γυναικών.

Στο μεγάλο τελικό οι παίκτριες του Ολυμπιακού αντιμετώπιζαν την ΑΕΚ, το πρωτάθλημα θα κρινόταν στις τρείς νίκες συμπεριλαμβανομένων και των αγώνων της κανονικής διάρκειας.

Αν και ο Ολυμπιακός είχε μειονέκτημα έδρας, καθώς επίσης και είχε ηττηθεί και στα δύο παιχνίδια της κανονικής διάρκειας , κατάφερε να πετύχει μια ιστορική ανατροπή να κερδίσει σε τρείς τελικούς και εν τέλει να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Aπό τότε έως σήμερα ο Ολυμπιακός μετρά 7 συνεχόμενες κατακτήσεις πρωταθλημάτων.

Η ανάρτηση του Ερασιτέχνη:

View this post on Instagram

?????????????? ? 08/04/2013 Σαν σήμερα στις 8 Απριλίου 2013, ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πρώτο πρωτάθλημα της ιστορίας του, πετυχαίνοντας την ολική ανατροπή στους τελικούς της Α1 βόλεϊ γυναικών αφού νίκησε με 3-1 σετ (21-25, 25-20, 24-26, 20-25) την ΑΕΚ στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας! Οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν πανηγυρικά στην κορυφή του Ελληνικού γυναικείου βόλεϊ στην οποία παραμένουν μέχρι και σήμερα μετρώντας από τότε 7 διαδοχικές κατακτήσεις πρωταθλημάτων. Ο τρόπος που έβαλαν οι «ερυθρόλευκες» τις βάσεις για την αυτοκρατορία τους σε ένα ακόμα άθλημα ήταν θρυλικός αφού, είχαν ηττηθεί στα δυο ματς της κανονικής διάρκειας της σεζόν και χρειάζονταν τρεις νίκες για να φτάσουν στον τίτλο και με μειονέκτημα έδρας, τη στιγμή που η ΑΕΚ, ήθελε μια καθώς μεταφέρονταν στην τελική φάση του πρωταθλήματος τα αποτελέσματα των δυο γύρων που είχαν προηγηθεί. Με τρεις διαδοχικές νίκες με 3-1 σετ, οι δυο εκ των οποίων στην έδρα της ΑΕΚ, ο Θρύλος στέφθηκε πανάξια πρωταθλητής και η 8η Απριλίου 2013 αποτελεί ημερομηνία ορόσημο για την έναρξη της αυτοκρατορίας του Ολυμπιακού και στο γυναικείο βόλεϊ! ???⚪?? #osfp #olympiacos #olympiacossfp #volleyball #volleyballwomen #volleyleaguewomen #wvolleyleague #throwback #sansimera