Σαν Σήμερα (5/5) το 1999 ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-0 επί του Παναθηναϊκού και κατέκτησε το 20ο κύπελλο της ιστορίας του.

Σαν Σήμερα (5/5) το 1999 ο Ολυμπιακός επικράτησε στον τελικό κυπέλλου με 0-2 επί του “αιωνίου αντιπάλου” του, Παναθηναϊκού και κατέκτησε το 20ο Κύπελλο Ελλάδος στην ιστορία του.

Αν και ο Ολυμπιακός έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Γιώργου Αμανατίδη με 2η κίτρινη κάρτα, κατάφερε να πάρει μία σπουδαία νίκη χάρη στα γκολ που πέτυχαν οι Δημήτρης Μαυρογεννίδης (με κοντινή κεφαλιά στο 54΄) και Πήτερ Οφορίκουε (με πλασέ ύστερα από έξοχη πάσα του Ανδρέα Νινιάδη στο 92΄).

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος καθόλη τη διάρκεια του αγώνα και κατάφερε να πάρει το κύπελλο. Μάλιστα τη χρονιά αυτή κατέκτησε και το πρωτάθλημα και συνάμα το πρώτο του ντάμπλ μετά από 18 χρόνια (1981).

Ολυμπιακός (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Ελευθερόπουλος, Μαυρογεννίδης, Καραταΐδης , Ανατολάκης, Αμανατίδης, Γεωργάτος, Πουρσανίδης, Καραπιάλης ( 82΄Άντζας), Αλεξανδρής ( 72΄Οφορίκουε), Τζόρτζεβιτς, Γκόγκιτς (86΄Νινιάδης)

Παναθηναϊκός (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Νικοπολίδης, Μπασινάς, Κωνσταντινίδης, Γκούμας, Βόκολος, Μίκλαντ, Λαγωνικάκης (66΄ Κιάσσος), Βαζέχα, Ασάνοβιτς (71΄Αλεξούδης), Λυμπερόπουλος (81΄ Κόλα)