Σαν Σήμερα (20/04) ο Ολυμπιακός επικράτησε επί της ΑΕΚ σε ένα άκρως συναρπαστικό ματς.

20 Απριλίου 2002. Ο Ολυμπιακός υποδέχεται στο Ολυμπιακό Στάδιο την ΑΕΚ για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄Εθνικής.

Πριν το παιχνίδι αυτό, η ΑΕΚ προπορευόταν στον βαθμολογικό πίνακα με 3 βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο Ολυμπιακό.

Η βαθμολογία και το πρόγραμμα της Σούπερ Λιγκ 1!

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ, όταν στο 22΄ καταλογίστηκε πέναλντι εις βάρος του Στέλιου Γιαννακόπουλου. Ο Βασίλης Τσιάρτας ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα και κάνοντας με αυτό τον τρόπο το 1-0. Ο Ολυμπιακός είχε έτοιμη την απάντηση και στο 42΄με έξοχο ανάποδο ψαλίδι του Αλέξη Αλεξανδρή έφερε το ματς στα ίσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή στο 52΄ με κεφαλιά του Χρήστου Πατσατζόγλου, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τζόρτζεβιτς, ενώ στο 59΄ ο Αλέξανδρης εκμεταλεύτηκε τη λάθος ασυνεννοησία μεταξύ Φερούζεμ και Χιώτη και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-1.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ μείωσε σε 3-2 με τη δεύτερη εύστοχη εκτέλεση πέναλντι του Τσιάρτα. Ο Ολυμπιακός πίεσε ξανά, είχε δοκάρι με κεφαλιά του Ανατολάκη στο 81΄ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έφτασε στην επίτευξη του τέταρτου τέρματος με τον Τζόρτζεβιτς, ένα γκολ που επί της ουσίας “σφράγισε” τη νίκη των ερυθρολεύκων.

Ολυμπιακός: Γεωργίου, Πατσατζόγλου, Βενετίδης, Κωστούλας, Αμανατίδης (72΄ Ανατολάκης), Τζόρτζεβιτς, Γιαννακόπουλος (59΄ Ζε Ελίας), Καρεμπέ, Ζέτερμπεργκ, Τζιοβάνι, Αλεξανδρής (84΄ Νινιάδης).
ΑΕΚ: Χιώτης, Φερούζεμ (64΄ Κωνσταντινίδης), Γκαμάρα, Γεωργέας (26΄ Κωστένογλου), Τσάρτας, Λάκης, Ζαγοράκης, Ζήκος, Νικολαΐδης, Κασάπης, Ίβιτς.