Σαν σήμερα στις 12/6/1983, ο Ολυμπιακός  αντιμετώπισε εντός  έδρας τον Πάοκ , σε παιχνίδι της 32ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 1982-1983..

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε  το παιχνίδι προσπαθώντας με σέντρες να βρουν το κεφάλι του Μητρόπουλου, κάτι που ανάγκασε τον Χέερ να κάνει νωρίς την πρώτη αλλαγή, περνώντας στο 15′ τον Αποστολίδη στη θέση του Γεωργόπουλου, με αποκλειστικό σκοπό να περιορίσει την δραστηριότητα του Μητρόπουλου, που έδειχνε ανίκητος ψηλά!
Στο 23′ το γυριστό σουτ του Λεμονή πέρασε άουτ, ενώ στο 34′ σε φάουλ των γηπεδούχων (έμμεσο), ο Σίγγας σταμάτησε επί της γραμμής το σουτ του Κουσουλάκη.
Η υπεροχή του  πρωταθλητή, έφερε το 1-0 στο 41′, όταν ο Αναστόπουλος με τακουνάκι μετά από εκτέλεση φάουλ του Μίχου αιφνιδίασε τον Φούρτουλα κάνοντας το 1-0.
Παρόμοια η εικόνα και στην επανάληψη, με τον ΠΑΟΚ να αναγκάζεται από το 72′ να παίξει με «10», λόγω τραυματισμού του Δημόπουλου που συγκρούστηκε με τον Ξανθόπουλο και ενώ είχαν γίνει οι αλλαγές μας.
Δύο λεπτά αργότερα (74′), ο Βαμβακούλας με σουτ έξω από την περιοχή μας σημείωσε το 2-0, με τον τερματοφύλακά μας να μην υπολογίζει σωστά την πορεία της μπάλας.