Σαν Σήμερα (25/8) το 2016 ο Ολυμπιακός πέτυχε μια σπουδαία πρόκριση επί της Αρούκα.

Σαν Σήμερα (25/8) το 2016 ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1 στην παράταση επί της Αρούκα και προκρίθηκε στη φάση των ομίλων του Europa League.

Oι “ερυθρόλευκοι” είχαν επικρατήσει στον 1ο αγώνα στην Πορτογαλία με σκορ 0-1, όμως στο Καραϊσκάκη βρέθηκαν πίσω στο σκορ χάρη σε γκολ του Γκέγκε στο 80΄. Στέλονοντας έτσι την αναμέτρηση στην παράταση.

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Στην παράταση ο Τσόρι Ντομίνγκες με πλασέ στο 94΄ έφερε το ματς στα ίσα και επί της ουσίας κλείδωσε την πρόκριση. Βέβαια, ο Ολυμπιακός έφτασε και στην επίτευξη δεύτερου τέρματος με τον Μπράουν Ιντέγε στο 113΄.