Σαν Σήμερα (10/4) ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-5 στο Αγρίνιο επί του Παναιτωλικού.

Στις 10 Απριλίου του 2016 ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-5 επί του Παναιτωλικού, στο Αγρίνιο, σε ένα ματς για την 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι “ερυθρόλευκοι” του Μάρκο Σίλβα έχοντας εξασφαλίσει ήδη το πρωτάθλημα κατάφεραν, παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο  να πετύχουν πέντε γκολ, ενώ παράλληλα σπατάλησαν και αρκετές ευκαιρίες.

Oλυμπιακός: Μήνυμα από τη θύρα -7-

Το 0-1 πραγματοποίησε ο Κώστας Φορτούνης στο 7΄ με κεφαλία έπειτα από σέντρα του Ερνάνι, στο 30΄ ο Μάνουλ Ντα Κόστα με κεφαλία μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ερνάνι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-2. Μάλιστα, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός είχε και δοκάρι σε σουτ του Ντα Κόστα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός πέτυχε ακόμη τρία γκολ με τους Σεμπά στο 57΄, Πουλίδο στο 70΄(έπειτα από υπέροχη κάθετη του Φορτούνη στο Σεμπά και “σπάσιμο” του τελευταίου στον σκορερ) και Πάρντο στο 85΄. Ο Παναιτωλικός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-5 χάρη σε γκολ των Ούαρντα στο 88΄ και Κάπελ στο 90.

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Κουτρουμάνος, Χαντάκιας, Κούσας, Ρουμπουλάκου (67′ Κάπελ), Φερέιρα, Παπάζογλου (77′ Παπουτσογιαννόπουλος), Μάκος, Ουαρντά, Μουνιός, Πάουλο (46′ Βασιλείου)

Ολυμπιακός: Καπίνο, Ελαμπντελαουί, Σιόβας, Ντα Κόστα, Μαζουακού, Ζντιέλαρ, Κασάμι (78′ Μπουχαλάκης), Πουλίδο, Φορτούνης, Σεμπά (77′ Φουστέρ), Ερνάνι (68′ Πάρντο)