Ο Ολυμπιακός πριν 11 χρόνια φιλοξενούσε τον Αστέρα Τρίπολης στο Πάντελιτς «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για το πρωτάθλημα, με τους Πάντελιτς και Φουστέρ να δίνουν τη λύση στους «ερυθρόλευκους»

Το ημερολόγιο έγραφε 25 Σεπτεμβρίου 2010 όταν ο Ολυμπιακός υποδέχονταν τους «Αρκάδες» στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για το πρωτάθλημα Ελλάδας, πέρνοντας τη νίκη μάλιστα με γκολ των νεοαποκτηθέντων Πάντελιτς και Φουτέρ.

Ο Ολυμπιακός του Ερνέστο Βαλβέρδε με αρκετά νέα πρόσωπα στην τότε ενδεκάδα έπαιξε κυριαρχικό ποδόσφαιρο, μη δίνοντας το δικαίωμα στον Αστέρα να αντιδράσει.

Πρόγραμμα: Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας

Το σκορ άνοιξε ο Μάρκο Πάντελιτς στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης με κεφαλιά έπειτα από όμορφο γέμισμα του Άλμπερτ Ριέρα. Οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας χάσει ένα… τσουβάλι ευκαιρίες, στο 61ο λεπτό, κερδίζουν την αποβολή του Μπαρτολίνι με δεύτερη κίτρινη, έπειτα από επέλαση του Τοροσίδη στην αντίπαλη περιοχή όπου κόπηκε αντικανονικά.

Ο Ολυμπιακός πλέον είχε ακόμη περισσότερο χώρο και βομβαρδίζοντας ασταμάτητα τον Αστέρα, ζευγάρωσε τα τέρματα του στο 62′, έπειτα από σουτ εκτός περιοχής του Νταβίντ Φουστέρ, ενώ το τελικό 3-0 γράφτηκε με αυτογκόλ του Φυτανίδη στο στο 72′.

Συνθέσεις

Ολυμπιακός(Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Μέλμπερκ, Α. Παπαδόπουλος (Μοντεστό 76′), Ρ. Μπράβο, Ντουντού , Ιμπαγάσα (Φετφατζίδης 84′), Ριέρα, Φουστέρ, Ρόμενταλ, Πάντελιτς (Μιραλάς 63′).

Αστέρας Τρίπολης(Βλάχος): Ντεγκρά, Αργυρόπουλος, Φυτανίδης, Μπαρτολίνι, Ρουριμπάρι, Μπαστία, Λαδάκης, Αράς (Φορτούνης 77′), Καρέρα(Πουλίδο 63′), Μάρτινς, Ρουμπίλ(Ουντότζι 46′).