Σαν σήμερα, το 2007, ο Ολυμπιακός αναμετρήθηκε με τον Ερυθρό Αστέρα για ιερό σκοπό, για την ενίσχυση των πυρόπληκτων από τις τραγικές πυρκαγιές στην Ηλεία.

Πριν από 14 χρόνια, το 2007, ο Ολυμπιακός έδωσε έναν ιδιαίτερο αγώνα  με τα αδέρφια μας από το Βελιγράδι. Ελλάδα και Σερβία ένωσαν τις δυνάμεις τους για έναν ιερό σκοπό. Η αναμέτρηση έγινε στο γήπεδο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», για να ενισχυθούν οι πυρόπληκτοι από τις φονικές πυρκαγιές στην Ζαχάρω της Ηλείας!

Πριν το ματς αυτό είχε τηρηθεί ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων, ενώ στη Θύρα 7 υπήρχε  πανό που έγραφε: «Τα όμορφα χωριά… καίγονται είτε από πολέμους είτε από εμπρησμούς. Ως πότε και γιατί;». Από το φιλανθρωπικό ματς το ποσό που συγκεντρώθηκε από τα εισιτήρια ήταν στα 302.000€.

Για την ιστορία, ο Θρύλος επικράτησε  με 2-1, ανατρέποντας το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ερυθρός Αστέρας παρότι  προηγήθηκε με γκολ του Μίλιγιατς στο 21ο λεπτό, την ανατροπή έφερε ο Ολυμπιακός με τα γκολ του Νούνιες και του Λούα Λούα.