Σαν Σήμερα (21/05) ο Ολυμπιακός επικρατεί με 3-0 στον τελικό κυπέλλου επί του Άρη.

Σαν Σήμερα (21/05) το 2005 ο Ολυμπιακός επικρατεί με 3-0 στον τελικό κυπέλλου επί του Άρη και κατακτά το 21ο κύπελλο της ιστορίας του.

Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0. Με το “καλημέρα” του β΄ ημιχρόνου ο Άρης έχασε σπουδαία ευκαιρία να προηγηθεί με το Μπενίσκο. Κάπου εκεί ο Ντούσαν Μπάγεβιτς αποφασίζει να ρίξει στον αγωνιστικό χώρο το Τζιοβάννι και τον Καστίγιο.

Ο παίχτης «γουρλής» θα μείνει εκτός;

Λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο -και συγεκριμένα στο 56΄- ο Τζιοβάννι ανατρέπεται μέσα στην περιοχή από τον Κολτσίδα, με το διαιτητή Καζναφέρη να δίνει πέναλντι. Ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς ανέλαβε την εκτέλεση και τη μετουσίωσε σε γκολ κάνοντας το 1-0.

Οι ερυθρόλευκοι δεν σταμάτησαν εκεί. Στο 70΄ο Ριβάλντο πέτυχε ένα από τα ωραιότερα γκολ στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου. Συγκεκριμένα από πολύ πλάγια θέση επιχείρησε ένα ψιλοκρεμαστό σουτ, αιφνιδιάζοντας τον Πουρλιοτόπουλο, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Αν και ο Ολυμπιακός σπατάλησε δύο ακόμη σπουδαίες ευκαιρίες με Ριβάλντο και Καστίγιο στο 86΄ και στο 87΄ αντίστοιχα, στο 90΄ μετά από πάσα του Τζιοβάννι, ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ριβάλντο, ενώ ο Θρύλος πετυχαίνει ένα ακόμη ντάμπλ στην ιστορία του.

Το ματς αυτό ήταν το τελευταίο του μεγάλου Τζιοβάννι με τα “ερυθρόλευκα”.

Ολυμπιακός(Μπάγεβιτς): Νικοπολίδης, Μαυρογενίδης (51 Καστίγιο), Ανατολάκης, Κωστούλας, Καφές (51 Ζιοβάνι), Ταραλίδης, Ριβάλντο, Τζόρτζεβιτς, Πάντος, Οκκάς (84 Στολτίδης), Γεωργάτος

Αρης (Χαντζάρας): Πουρλιοτόπουλος, Παπαδόπουλος, Γόγολος, Κολτσίδας, Νάϊντος, Καλλιμάνης (87 Μαρκομιχάλης), Πασσαλής, Μουράφσκι (68 Σανχούρχο), Νεμπεγλέρας (66 Αμπελάς), Κουεμάχα, Μπενίσκος