Σαν Σήμερα πριν από είκοσι χρόνια με μία άκρως σημαντική νίκη πήγαμε ακόμα πιο κοντά στη κατάκτηση του πρωταθλήματος...

Σαν Σήμερα πριν από είκοσι ολόκληρα χρόνια, ο χρόνος έλεγε 24 Απριλίου του 2000 η ομάδα μας έκανε το πρώτο αποφασιστικό βήμα για ακόμα ένα πρωτάθλημα…

Οι «ερυθρόλευκοι», πέτυχαν μία «φτωχή» -βάση του σκορ- νίκη, η οποία όμως τους κράτησε στην 1η θέση με μόλις έναν πόντο διαφορά από τον δεύτερο ΠΑΟ και ενώ απέμεναν τέσσερις αγωνιστικές για το φινάλε, αφού το πρωτάθλημα εκείνης της περιόδου είχε 34 παιχνίδια.

Oλυμπιακός: Μήνυμα από τη θύρα -7-

Το ματς φάνηκε να αρχίζει με τους καλύτερους οιωνούς για τον Θρύλο, όταν στο 14ο λεπτό κέρδισε πέναλτι ο Λάμπρος Χούτος, με την εκτέλεση του Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς όμως να βρίσκει στο δοκάρι και να παραμένει το 0-0.

Οι Πειραιώτες έχαναν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, με τον Σίνισα Γκόγκιτς να καταφέρνει να λύσει τον «γόρδιο δεσμό» της άμυνας των Καλαματιανών, στο 69ο λεπτό με κοντινή προβολή από φάση διαρκείας στα καρέ του Κελπέκη.

Μία άκρως επαγγελματική νίκη από την ομάδα του Γιάννη Μαντζουράκη, με τον τεχνικό του Ολυμπιακού να βλέπει τους παίκτες του να πλησιάζουν ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση του 4ου συνεχόμενου πρωταθλήματος.