Σαν Σήμερα (16/05) ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 επί του Ηρακλή.

Σαν Σήμερα (16/05) το 1999 ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 επί του Ηρακλή για την 31η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄Εθνικής. Στο ματς αυτό ο Ολυμπιακός εξασφάλισε την κατάκτηση του 28ου πρωταθλήματος της ιστορίας του και τρίτου συνεχόμενου.

Οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο προηγούμενοι στο σκορ χάρη σε γκολ του Σίνισα Γκόγκιτς στο 21΄.

ΘΥΡΑ 7: «Δεν υπάρχουν αρχηγοί αλλά Ολυμπιακοί – Αδέρφια είμαστε μαζί σας»

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής κατάφερε στο 57΄ να ισοφαρίσει χάρη σε γκολ του Κυριαζή, όμως δύο λεπτά αργότερα ο Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς με κεφαλιά έκανε το 2-1. Στο 74΄ ο Γκόγκιτς με μονοκόμματο σουτ έκανε το 3-1. Στο 77΄ ο Χριστοδούλου με ένα υπέροχο τέρμα κατάφερε να μειώσει σε 3-2, σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό του αγώνα.

Με τη λήξη του παιχνιδιού, οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς και άνοιξαν σαμπάνιες για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Η σύνθεση του Ολυμπιακού: Ελευθερόπουλος, Μαυρογεννίδης (74’Πουρσαϊτίδης), Καραταϊδης,  Αμανατίδης, Πουσρανίδης, Ανατολάκης,  Τζόρτζεβιτς, Νινιάδης (69’Σφακιανάκης), Αλεξανδρής (65’Λουτσιάνο), Καραπιάλης, Γκόγκιτς