Σαν Σήμερα (18/05) ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-5 επί της Ξάνθης.

Σαν Σήμερα (18/05) το 1997 ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-5 επί της Ξάνθης για την 33η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄Εθνικής.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε χάρη σε γκολ του Αλέξη Αλεξανδρή στο 11΄ για να φέρει το ματς στα ίσα ο Νίκος Καραγεωργίου στο 22΄, εν τέλει ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάει στο ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ χάρη στο δεύτερο προσωπικό τέρμα του Αλέξη Αλεξανδρή.

«Τι θα συμβεί στον Πειραιά;» αναρωτιέται η UEFA! (photo)

Η Ξάνθη, λόγω και της χαλαρότητας του Ολυμπιακού, κατάφερε να φέρει “τούμπα” το ματς χάρη σε γκολ του Καραγεωργίου στο 50΄ και του Τεγγελίδη στο 78΄. Ο Ολυμπιακός όμως με τρία τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να αποδράσει με το διπλό από την ακριτική πόλη.

Συγκεκριμένα, ο Αλεξανδρής στο 82΄έφερε εκ νέου το ματς στα ίσα, για να δώσει το προβάδισμα στον Ολυμπιακό ο Στέλιος Γιαννακόπουλος δύο λεπτά αργότερα. Το τελικό 3-5 διαμόρφωσε ο Αλεξανδρής στο 89΄ πετυχαίνοντας παράλληλα το τέταρτο προσωπικό του τέρμα στο ματς.