Σαν Σήμερα (17/05) ο Ολυμπιακός επικράτησε με 4-2 του ΟΦΗ και κατέκτησε το 18ο κύπελλο της ιστορίας του.

Σαν Σήμερα (17/05) το 1990 ο Ολυμπιακός επικράτησε στον τελικό κυπέλλου Ελλάδος με 4-2 επί του ΟΦΗ και κατέκτησε το 18ο κύπελλο της ιστορίας του.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο να πάρει “αέρα” δύο τερμάτων χάρη σε γκολ του Γιώτη Τσαλουχίδη στο 12΄ και του Λάγιος Ντέταρι στο 22΄.

Ο παίχτης «γουρλής» θα μείνει εκτός;

Με το “καλημέρα” του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΟΦΗ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα χάρη σε γκολ του Βλαστού στο 47΄ και του Τσίμπου στο 53΄.

Στο 69΄ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντέταρι ο Τσαλουχίδης με ένα έξοχο σουτ έκανε το 3-2. Το “κερασάκι στην τούρτα” έβαλε ο Λάγιος Ντέταρι στο 88΄, ο οποίος με ένα υπέροχο τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 4-2 και σφράγισε την κατάκτηση του κυπέλλου από τον Ολυμπιακό, γράφοντας παράλληλα τον επίλογο του στα ελληνικά γήπεδα.

Η σύνθεση του Ολυμπιακού: Ταληκριάδης, Αποστολάκης, Καραταϊδης, Παχατουρίδης, Τσαλουχίδης, Αλεξίου, Μαυρομάτης (69΄Τσιαντάκης), Κωφίδης (90΄Δρακόπουλος), Αναστόπουλος, Ντέταρι, Μητρόπουλος