Ακόμα μία κούπα ήρθε στον Πειραιά ακριβώς πριν πέντε χρόνια. Μία κούπα απέναντι στην Ξάνθη για το Κύπελλο όπου τους κάναμε πλάκα και εύκολα με 3-1 έγινε και αυτή δική μας.

Το 27ο Κύπελλο Ελλάδος προστέθηκε με επιβλητικό τρόπο στο παλμαρέ του Ολυμπιακού. Οι “ερυθρόλευκοι” νίκησαν με 3-1 την Ξάνθη στον 73ο τελικό της διοργάνωσης και πήραν το 17ο νταμπλ στην ιστορία τους…

Το σκορ δείχνει ότι ο Ολυμπιακός δεν είχε πολλά προβλήματα. Κι όμως. Αν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός δεν έκανε το 1-0, από το λάθος του Μπέρτου, μπορεί να μη βλέπαμε ό,τι συνέβη. Οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν κόντρα στη ροή του αγώνα, καθώς η Ξάνθη ήταν κυρίαρχη στα πρώτα 45 λεπτά και το σκορ την αδικούσε.

Oλυμπιακός: Μήνυμα από τη θύρα -7-

Δεν αδίκησε, όμως, τον Ολυμπιακό το τελικό σκορ, που στο δεύτερο ημίχρονο πάτησε πολύ καλά στα πόδια του, άνοιξε το παιχνίδι του και έβαλε μια γκολάρα, που θα μείνει σαν high light από τον 73ο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος. Δράστης ο Τσόρι Ντομίνγκες σε μια φάση, αντίστοιχη του ταλέντου του.

Μαθημένος να μιλάει στην μπάλα ο Αργεντίνος, έκανε αυτό που ξέρει από μικρός και το κάνει στην εντέλεια στα 34 του χρόνια. Ήταν η στιγμή που το ΟΑΚΑ σηκώθηκε όρθιο για να χειροκροτήσει και να αποθεώσει τον ερυθρόλευκο άσο, στην στιγμή που η Ξάνθη δεχόταν το δεύτερο και καθοριστικό πλήγμα. Ο Λουτσέσκου που είχε διαβάσει καλά το ματς στο ξεκίνημα, άργησε να ρισκάρει. Όταν οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν το 2-0, ήταν προφανές ότι ο τελικός είχε ολοκληρωθεί.

Ο Ολυμπιακός έφτανε, εν τέλει, με άνεση (και 10 παίκτες) στο 3-1 πήρε το 27ο Κύπελλο (τέταρτο συνεχόμενο) και το 17ο νταμπλ της ιστορίας του.