Εξαιρετικά τα πηγαίνει ο Μάριο Βρουσάι στην Βίλεμ, αφού σε 4 παιχνίδια έχει σκοράρει 2 γκολ και έχει δώσει 2 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός στην μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου πήρε την απόφαση να δώσει δανεικό τον Μάριο Βρουσάι, ώστε να πάρει παιχνίδια στα πόδια του και να «ψηθεί» ποδοσφαιρικά, αφού χώρος στον Ολυμπιακό δεν υπήρχε για να παίξει και να αναδειχθεί.

Για αυτό τον λόγο η διοίκηση των ερυθρόλευκων αλλά και ο ίδιος ο παίκτης συμφώνησαν να δοθεί δανεικός στο εξωτερικό. Με τον Βρουσάι να πηγαίνει στην Βίλεμ και τον Ολυμπιακό να ακολουθεί την συνταγή Τσιμίκα, αφού την προηγούμενη σεζόν ο Τσιμίκας αναδείχθηκε στο ολλανδικό πρωτάθλημα με την φανέλα της Βίλεμ.

Η μέχρι τώρα πορεία δείχνει πως ο Βρουσάι τα πάει εξαιρετικά, αφού έχει αγωνιστεί σε 4 παιχνίδια στα 3 ως βασικός, έχοντας πετύχει 2 γκολ και 2 ασίστ. Ο Ελληνοαλβανός εξτρέμ σκόραρε στο ντεμπούτο του απέναντι στην Μπέρντα, όπου αγωνίστηκε μόλις 15 λεπτά, αλλά και στο τελευταίο χρονικά ματς με την Γκρόνιγκεν.

Επιπλέον, στον αγώνα με την Τβέντε μοίρασε 2 ασίστ στην νίκη της ομάδας του με 2-3 εκτός έδρας για το κύπελλο, ενώ ένα πολύ ενδιαφέρον στατιστικό στοιχείο δείχνει ότι ο 21χρονος μεσοεπιθετικός εμπλέκεται σε γκολ (είτε σκοράροντας, είτε πασάροντας) της ολλανδικής ομάδας κάθε 71 λεπτά, κάτι που δείχνει το εκπληκτικό ξεκίνημα που έχει πραγματοποιήσει στο ολλανδικό πρωτάθλημα.