Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί απέναντι στους φιλοξενούμενους, πρόσφεραν «πλούσιο» θέαμα και «καθάρισαν» από το πρώτο ημίχρονο την υπόθεση νίκη.

Το «τρία στα τρία» στη Β’ φάση του πρωταθλήματος πανηγύρισε, με εντυπωσιακή εμφάνιση κόντρα στην Πυλαία, η ομάδα χάντμπολ Ανδρών του Ολυμπιακού. Μετά την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας, ο Θρύλος επικράτησε εύκολα με 37-20 της ομάδας της Θεσσαλονίκης στο κλειστό «Μ. Λοΐζος», για την 3η αγωνιστική της Β’ φάσης της Handball Premier, παίζοντας εξαιρετικό χάντμπολ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί απέναντι στους φιλοξενούμενους, πρόσφεραν «πλούσιο» θέαμα και «καθάρισαν» από το πρώτο ημίχρονο την υπόθεση νίκη, συνεχίζοντας τη νικηφόρα πορεία τους στο πρωτάθλημα.

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Οι Πειραιώτες, που είχαν πρώτο σκόρερ τον Παπαδόπουλο (οκτώ γκολ), έπιασαν υψηλή απόδοση στην επίθεση, «βρίσκοντας» δίχτυα με ωραία γκολ, προϊόντα όμορφων συνδυασμών και αιφνιδιασμών, ενώ παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο και στην άμυνα, μετρώντας μερικές σπουδαίες επεμβάσεις με τους Κοτανίδη (πρώτο ημίχρονο) και Παπαδημητρίου (δεύτερο ημίχρονο).

Η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη θα δώσει το επόμενο της ματς στις 19/2 στην Έδεσσα, όπου θα αντιμετωπίσει τον Αερωπό, για την 4η αγωνιστική των πλέι οφ της Handball Premier.

Πριν από την έναρξη του ματς, μεταξύ του Ολυμπιακού και της Πυλαίας, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στο κλειστό «Μ. Λοΐζος», στη μνήμη του αδικοχαμένου φιλάθλου του Άρη, Άλκη Καμπανού.

Εντυπωσιακή εκκίνηση!

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε εξαιρετική εκκίνηση στο ματς και προηγήθηκε με 8-2 της Πυλαίας στα πρώτα 10 λεπτά. Με ωραίο γκολ του Μοντόρο (4:28), ο Θρύλος έφτασε στο +3 (4-1) επί των φιλοξενούμενων, ενώ με τον Ισπανό (6:11), έκανε και το 5-2.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τα επτά τέρματα (7-2) στο ματς, σκοράροντας δύο φορές με τον Παπαδόπουλο (7:32), ενώ ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά επί της Πυλαίας στο +6 (8-2), με σουτ του Καραμπουρνιώτη. Με κόντρα του Μπούντιτς (10:50) και γκολ του Καραμπουρνιώτη σε κενή εστία (11:26), οι Πειραιώτες έκαναν το 10-2, ενώ με εξαιρετικό σουτ του Κανδύλα (13:33), έφτασαν στο 12-3 κόντρα στην Πυλαία.

Με τον Μπούντιτς στην κόντρα (14:24), η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα 10 γκολ (13-3), ενώ με «χτύπημα» του Παπαδόπουλου (18:35), «έγραψε» το 15-6 επί των Θεσσαλονικέων.

Ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +12 (18-6) επί της ομάδας της Θεσσαλονίκης, με τον Αραπακόπουλο (23:00) και στη συνέχεια, έκανε το 19-7 με ένα θεαματικό τέρμα του Μπούντιτς (24:33), μετά από φοβερή συνεργασία με τους Δομπρή και Παπαδόπουλο!

Ο Θρύλος έφτασε και στο +15 (22-7) επί των φιλοξενούμενων, με σκόρερ τον Μιχαηλίδη και «έκλεισε» το ημίχρονο με το δείκτη του σκορ στο 22-8. Οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος του ματς με εντυπωσιακή εμφάνιση στην επίθεση, με όμορφα γκολ από ωραίους συνδυασμούς, ενώ είχαν καλή απόδοση και στην άμυνα, αλλά και έναν εξαιρετικό Κοτανίδη κάτω από τα δοκάρια, βάζοντας δύσκολα στην Πυλαία…

Ίδια εικόνα, εύκολη επικράτηση!

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πειραιώτες, με τον Παπαδημητρίου κάτω από τα δοκάρια, συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και έφτασαν στο +13 (25-12) επί των φιλοξενούμενων, με τον Κρητικό (36:20), διαφορά που κράτησαν, με σκόρερ τον Μοντόρο (39:28).

Με γκολ του Παπαβασίλη (42:33), η ομάδα μας «έγραψε» το 28-16, ενώ με σκόρερ τον Μιχαηλίδη (49:29), ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά επί των Θεσσαλονικέων στο +14 (31-17).

Στο 53:19, ο Ολυμπιακός κέρδισε το πρώτο του πέναλτι, σκοράροντας με τον Παπαδόπουλο για το 35-18, ενώ διαμόρφωσε το τελικό 37-20, με τον Παπαβασίλη (59:00) και πανηγύρισε, έτσι, τη νίκη κόντρα στην Πυλαία…

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 8-2, 13-3, 15-6, 19-7, 22-8 (ημχ.), 23-12, 27-14, 28-17, 31-17, 35-18, 37-20

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς 2, Κρητικός 1, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 3, Μπούντιτς 4, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 2, Παπαδόπουλος 8, Δομπρής 2, Αραπακόπουλος 4, Πασσιάς 1, Μοντόρο 4, Μιχαηλίδης 3, Οστρούτσκο, Μπάουερ

Πυλαία (Χαράλαμπος Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης 2, Αντωνιάδης 2, Μέτσης 1, Ελευθεριάδης, Τσαμεσίδης 7, Γιαννακίδης, Τριανταφυλλίδης 1, Σαμαράς, Μπάτζιος 1, Αλεξανδρίδης 3, Παπαγεωργίου 2, Ελευθεριάδης, Αλατσατιανός, Γιαννακόπουλος 1, Ορφανουδάκης