Ο Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας του Πρωτέα Βούλας, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής για την Α1 Γυναικών.

Νικηφόρα επέστρεψε στο πρωτάθλημα η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος, λόγω των υποχρεώσεων των Εθνικών ομάδων. Οι νταμπλούχες Ελλάδας, μετά τη νίκη (89-74) επί του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ, στις 19/11, για την 7η αγωνιστική της Α1, επικράτησαν εκτός έδρας με 90-59 του Πρωτέα Βούλας, για την 8η «στροφή». Τα κορίτσια του Θρύλου κυριάρχησαν στο ματς, προηγήθηκαν με +23 (22-45) στο ημίχρονο και με πρώτη σκόρερ την Γκούσταφσον, με 18 πόντους (14 η Σταμολάμπρου, 12 η Σπυριδοπούλου, 11 η Σύρρα, 10 η Σταμάτη), έφυγαν με το «διπλό» από την έδρα του Πρωτέα, κάνοντας το «οκτώ στα οκτώ» στο φετινό πρωτάθλημα!

Προβάδισμα +23 στο ημίχρονο!

Ολυμπιακός – Σαμπαντέλ Live Streaming: Δείτε ζωντανά τον τελικό εδώ

Με τρίποντο της Σπυριδοπούλου (2:06), ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με double score (9-18), με την Σύρρα να σκοράρει «έμμεσο τρίποντο» (1:42), για το +11 (10-21). Με νέα εύστοχη βολή της Σύρρα (0:58), οι νταμπλούχες Ελλάδας έφτασαν στο 22-12, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Στα μέσα της δεύτερης περιόδου, η Σταμολάμπρου ανέβασε τη διαφορά στο +14 (20-32), με δύο διαδοχικά λέι απ (5:08, 4:39), με την Γκούσταφσον να δίνει «αέρα» 18 πόντων (20-38) στον Θρύλο, στο 3:41. Η Σύρρα, με νέα εύστοχη βολή, δύο λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, «έγραψε» το 39-20, ενώ η Σπυριδοπούλου, με τζαμπ σουτ (1:52), οδήγησε τις «ερυθρόλευκες» στο +21 (20-41). Με δύο εύστοχες βολές (1:02), η Νικολοπούλου «εκτόξευσε» τη διαφορά από τον Πρωτέα στο +23 (20-43), ενώ η Σταμάτη, με τζαμπ σουτ στα 38 δευτερόλεπτα, διαμόρφωσε το 45-22 του ημιχρόνου.

Στο +41 η διαφορά και νίκη!

Στην τρίτη περίοδο, με τρίποντο της Δίελα (7:58), ο Ολυμπιακός βρέθηκε για πρώτη φορά στο +25 (25-50), με την Γκούσταφσον να σκοράρει έξι διαδοχικούς πόντους (7:21, 6:57, 5:46), για το +31 (25-56). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε προβάδισμα +37 (36-73) για τις νταμπλούχες Ελλάδας, με τρίποντο της Δίελα σε «νεκρό» χρόνο (0:01). Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (9:42), η Βαμβακά ανέβασε τη διαφορά στο +39 (36-75), με την Σταμάτη να «γράφει» το +41 (42-83) στο 4:35. Τα κορίτσια του Θρύλου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και επικράτησαν με 90-59 του Πρωτέα στη Βούλα!

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 22-45, 36-73, 59-90

Πρωτέας Βούλας (Σουλιώτης): Γκίλντεϊ 8, Χατζηβασιλείου 2, Σακελλαρίου 8(2), Πατεράκη 8, Αναστασοπούλου Μ. 6, Αλεξιά 2, Αναστασοπούλου Χ. 10(2), Τσιμπριμάνη, Μπουθ 11, Τζανετάτου 4, Στεφανίδου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 14, Σταμάτη 10, Αγιούσο 6, Σπυριδοπούλου 12(2), Σύρρα 11(1), Γκούσταφσον 18, Νικολοπούλου 8(1), Δίελα 9(3), Βαμβακά 2