Τα «κόκκινα γάντια» διέπρεψαν στη διοργάνωση στην Αρκαδία και κατέκτησαν πανάξια την πρώτη θέση σε τέσσερις κατηγορίες.

Την κορυφή του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Elite κατέκτησε για τέταρτη διαδοχική χρονιά η ομάδα πυγμαχίας Ανδρών του Ολυμπιακού! Ο Θρύλος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδας και πολυνίκης σύλλογος, χάρη στις σπουδαίες επιδόσεις του στην Μεγαλόπολη, το τετραήμερο των αγώνων.

Τα «κόκκινα γάντια» διέπρεψαν στη διοργάνωση στην Αρκαδία και κατέκτησαν πανάξια την πρώτη θέση σε τέσσερις κατηγορίες, ενώ κέρδισαν και πέντε μετάλλια ακόμα, τρία ασημένια, δύο χάλκινα.

Live Streaming για την Α1 Ανδρών, ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός

Για μία ακόμη χρονιά, οι Πειραιώτες ανέβηκαν στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Elite, ξεχωρίζοντας με τις εμφανίσεις και τις νίκες τους στο Κλειστό Στάδιο «Κώστας Κακκαβάς».

Οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν τον τίτλο του πολυνίκη συλλόγου και στο πρωτάθλημα Γυναικών, χάρη στις επιδόσεις της πρωταθλήτριας Εβελίνας Μαυρομμάτη και της Κωνσταντίνας Γιδάκου.

Πρωταθλητές Ελλάδας οι Γλυνός, Πετρόπουλος, Ψυχογιός και Κυρίμης!

Την Κυριακή (19/12), ο Ολυμπιακός συμμετείχε σε έξι τελικούς, με επτά συμμετοχές, σε 11 κατηγορίες και κέρδισε στους τέσσερις! Συγκεκριμένα, οι Θανάσης Γλυνός (71kg), Κωνσταντίνος Πετρόπουλος (75kg), Διονύσης Ψυχογιός (86kg) και Παναγιώτης Κυρίμης (92+kg) του αναδείχθηκαν πρωταθλητές Ελλάδας με τα γάντια του Θρύλου.

Οι Γλυνός, Ψυχογιός και Κυρίμης κατέκτησαν χρυσό μετάλλιο στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας τους Δημήτρη Καρανικόλα (Άρης), Γιώργο Περγάμαλη (Χρυσή Γωνιά) και Παναγιώτη Αγγελόπουλο (ΕΑ Πατρών) αντίστοιχα, ενώ ο Πετρόπουλος νίκησε τον επίσης «ερυθρόλευκο» Σπύρο Πύλλη, σε έναν «οικογενειακό» τελικό.

Από την άλλη, οι Βασίλης Μακρυγιάννης (63,5kg) και Βεϊσι Άρας (67kg) του Θρύλου, έχασαν από τους Γιώργο Παππά (ΠΣ Περσεύς) και Αλέξη Ιωακειμίδη (Χρυσή Γωνιά) αντίστοιχα και κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο στο πρωτάθλημα, ενώ οι Γιώργος Χορβαλάκος (67kg) και Λάμπρος Αναστασάκος (92+kg) έμειναν στην τρίτη θέση.

Τα έντεκα μετάλλια του Ολυμπιακού στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Elite:

Χρυσά (5): Θανάσης Γλυνός (71kg), Κωνσταντίνος Πετρόπουλος (75kg), Διονύσης Ψυχογιός (86kg), Παναγιώτης Κυρίμης (92+kg), Εβελίνα Μαυρομάτη (66kg)

Ασημένια (4): Βασίλης Μακρυγιάννης (63,5kg), Βεϊσι Άρας (67kg), Σπύρος Πύλλης (75kg), Ντίνα Γιδάκου (81kg)

Χάλκινα (2): Γιώργος Χορβαλάκος (67kg), Λάμπρος Αναστασάκος (92+kg)