Πρωταθλητής Ελλάδος αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός για τέταρτη σερί χρονιά στο στίβο...

Την κατάκτηση του 13ου Πρωταθλήματος Ανοιχτού Στίβου Ανδρών, το οποίο έπιασε λιμάνι για 4η διαδοχική σεζόν, πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός μετά την ολοκλήρωση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ανδρών-Γυναικών που διεξήχθη στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο στην Πάτρα.

Το 103ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών, βάφτηκε «ερυθρόλευκο» χάρη στις επιδόσεις των αθλητών του Θρύλου, ο οποίος βρέθηκε από την πρώτη ημέρα των αγώνων στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και την κατέκτησε οριστικά μετά την ολοκλήρωση του αγωνιστικού διήμερου.

Live Streaming για την Α1 Ανδρών, ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε την πρώτη θέση με 152 βαθμούς, και ακολούθησε στη δεύτερη, ο Γ.Σ. Κηφισιάς με 129 βαθμούς και ο Ηρακλής στην τρίτη.

Μετά το θετικό ξεκίνημα και την σημαντική παρουσία στους τελικούς του Σαββάτου, οι «ερυθρόλευκοι» επιβεβαίωσαν την υπεροχή τους και διεύρυναν την εντός συνόρων κυριαρχία του Θρύλου! Συνολικά ο Ολυμπιακός κατέκτησε 7 μετάλλια, εκ των οποίων 2 χρυσά, 1 ασημένιο και 4 χάλκινα!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αθλητών του Ολυμπιακού τη 2η ημέρα των αγώνων:

1η θέση: Παναγιώτης Τριβυζάς (200μ., 21.11)

3η θέση:  Ιερόθεος Δρίτσας (400μ. μετ’ εμποδίων, 51.44), 4Χ400μ.(Ιερόθεος Δρίτσας, Αντώνης Αλεξανδρίδης, Πέτρος Κυριακίδης, Θάνος Αθανασίου),

5η θέση: Γιώργος Χριστακάκος (Ακόντιο, 65.94μ.)

6η θέση: Γιώργιος Ήλτσιος (Ακόντιο, 65.36μ.)